Pojištění vozidel v Rusku

Pojištění vozidel v Rusku

V tomto článku naleznete informace ohledně různých typů pojištění vozidel v Rusku; jak je uzavřít, jak uplatnit náhradu škody a které škody pojištění pokrývá...

Pokud chcete řídit vozidlo v Rusku, musíte mít uzavřené pojištění odpovědnosti třetích stran - OSAGO (ОСАГО; Obyazatelnoe strahovanye avtograzhdanskoy otvetstvenosti / Обязательное страхование автогражданской ответственности), jinak známé také jako avtotsivilka (автоцивилка).

 Toto pojištění má limitované krytí škod, takže je doporučeno uzavření některých z doplňkových typů pojištění. Pro zahraniční řidiče v Rusku je doporučeno uzavřít plné 'autokasko' pojištění, které je nabízeno hlavními pojišťovnami. Pojištění obsahuje také pojištění silniční asistence. 

Pokud dovážíte vozidlo, pojištění musí být uzavřené již na hranicích při vstupu do Ruska. 

OSAGO Pojištění 

 OSAGO pojištění - povinné ručení musí být pro řízení na silnicích uzavřené vždy. Společně s pojišťovací smlouvou a smluvními podmínkami, pojištěný řidič obdrží formulář zvaný Oznámení o nehodě (Izveshchenyia o dorozhno-transportnom proizshestvii / Извещения о дорожно-транспортном происшествии – známý také jako Izveshchenyie o DTP / Извещение о ДТП). V případě nehody musí být tento formulář vyplněn pojištěným a odevzdán do pojišťovny. 

Dokumenty potřebné pro uzavření OSAGO pojištění obsahují:

 • Potvrzení původu vozidla
 • Technický průkaz vozidla (PTS, ПТС; Pasport Transportnogo Sredstva / Паспорт Транспортного Средства)
 • Řidičský průkaz

Ostatní typy pojištění mimo povinné ručení - OSAGO: 

Havarijní pojištění

(CASCO, Strakhovanyie avtomobilya po CASCO / КАСКО, Страхование автомобиля по КАСКО) běžně známé jako autokasko (автокаско) nebo ‘komplexní’ pojištění

Dobrovolné občanské pojištění

(Strakhovanyie grazhdanskoyi otvetstvenosti / Страхование гражданской ответственности), které zvyšuje limity plnění povinného ručení 

Doplňkové pojištění zavazadel

(Strakhovanyie dopolnitelnogo oborudvanyia / Страхование дополнительного оборудования), které pokrývá věci a zavazadla ve vozidle

Pojištění řidiče a spolujezdců

(Strakhovanyie voditelya I pasazhirov ot neschastnogo sluchayia / Страхование водителя и пассажиров от несчастного случая)

Náklady na pojištění a podmínky pojištění se liší mezi jednotlivými pojišťovnami a jednotlivými zákazníky, vozidly a požadavky na pojištění. Většina společností má na svých stránkách kalkulátor pro zjištění přibližné ceny a nabízených služeb. 

V současné době již probíhají pokusy o implementaci systému bonusu/malusu v OSAGO pojištění, ale systém není ještě zcela funkčí díky špatnému reportování jednotlivých nehod mezi pojišťovnami. Nyní je ale v tomto směru určitý posun při sběru informací do společné databáze všech pojišťoven poskytující auto pojištění.
 

Nárok na likvidaci škody

Pro odstranění škody po nehodě pojištěný musí výše uvedené dokumenty doručit do pojišťovny do 15 dnů. Obvyklý termín pro vyřízení nároků pojištěného je 30 dnů. Jednotlivé detaily o likvidaci škoda se opět liší mezi jednotlivými pojišťovnami, proto je dobré se před podpisem smlouvy o podmínkách informovat.

 • Položky vyžadované k uplatnění nároku po nehodě:
 • Formulář žádosti 
 • Občanský průkaz řidiče nebo pas
 • Řidičský průkaz 
 • Technický průkaz vozidla nebo dokument o registraci vozidla (PTS, ПТС; Pasport Transportnogo Sredstva / Паспорт Транспортного Средства)
 • Plná moc pro advokáte (pokud nutné)
 • Formulář o nehodě (podepsaný policií, která byla k nehodě přivolána)
 • Kopii policejního protokolu o nehodě (orazítkovaný policií)
 • Formulář Oznámení o nehodě s informacemi o poškození auta, který je dáván spolu s dokumenty k OSAGO pojištění 
 • Oznámení č.154 (pokud nutné) s informacemi o poškození vozidla a označením viníka nehody (toto je poskytnuto dopravní policií, která byla na místě nehody)

Porucha na silnici a pomoc 

Silniční asistence (Pomoshch na dorogakh / Помощь на дорогах) a odtahové služby jsou nabízeny jako součást určitých typů pojištění vozidel a opět podmínky se liší v každé pojišťovně.

Další zajímavé informace o povinném ručení v ostatních zemích si můžete přečíst zde.

Samozřejmě nejlevnější srovnání cen a podmínek povinného ručení a kalkulačku povinného ručení naleznete zde.

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Záruka na ojeté auto, aneb na co máte při koupi ojetého vozu právo

Koupit používané auto rozhodně neznamená, že nemáte žádná spotřebitelská práva a musíte doufat, že se ojetina nerozpadne hned po pár týdnech používání. V tomto článku se zaměříme na vaši spotřebitelskou pozici hned ve dvou situacích – v případě, že kupujete vůz od většího prodejce, a od soukromé osoby.

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat rodinné auto, aneb co musíte vědět ještě před tím, než se vydáte do prodejny aut

Potřebujete užitečného pomocníka, který pojme velký nákup, dvě rozjívené děti a psa, a navíc bude skvěle vypadat? V tomto článku vám poradíme jak vybrat rodinné auto, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně nepodcenit.

POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Bez dobrého piva či vína se obejde málokterá společenská sešlost. Tím spíš teď na začátku léta. Problém ovšem je, pokud se poté chcete vydat do svého domova automobilem. Jak dlouho vydrží alkohol v krvi a jak dopomoct jeho odbourání?

Spojte se s námi