POJIŠTĚNÍ

Chování účastníků dopravní nehody

 Chování účastníků dopravní nehody

 Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí...

Co dělat nejprve

Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí, že ví, kam nejprve zavolat ihned po nastalé dopravní nehodě, avšak realita je odlišná. Linka pomoci řidičům 1224 provedla průzkum mezi tisícovkou motoristů, ze kterého vyšlo, že 27 % z řidičů volá nejprve domů. Co je zarážející, že takto řidiči postupují i v případech závažného zranění. Celých 13 % motoristů nejprve zavolalo domů a teprve poté rychlou záchrannou službu.

Dalším nevhodným postupem je to, že řidiči po nehodě vyplňují záznam o nehodě a teprve poté přemýšlí jak odstranit překážku ze silnice a volají asistenční službu, čímž ohrožují zbylé účastníky silničního provozu. 

Na dopravní nehodu je obtížné se připravit a ve skutečnosti navíc existuje velký rozdíl mezi tím, co předpokládáme, že bychom udělali a jak se ve skutečnosti chováme. Ačkoliv jsme uváděli, že řidiči za správné považují volat záchrannou službu a policii, v mnohých případech zkrátka panikaří a volají domů nejbližší rodině.

Ohrožení silničního provozu

V místě nehody se řidiči chovají také nepříliš racionálně. Ačkoliv je obecně známo, že je nezbytné zajistit odstranění nepojízdného vozidla, které je překážkou v silničním provozu, volají asistenční společnosti často až naposledy v celé agendě proběhlé dopravní nehody. Jak ukázal průzkum, účastníci nehody nejprve sepisují záznam o dopravní nehodě a fotí místo nehody pro pozdější komunikaci s pojišťovnou.

Další vlastností účastníků dopravní nehody je neobléknutí reflexní vesty a to u plných 10 % řidičů. A naopak - zhruba 8 % řidičů nepořídí fotografickou dokumentaci místa nehody. 

Chybějící záznam o nehodě

V průzkumu také vyšlo najevo, že 13 % řidičů nemá v autě uložený formulář záznamu o dopravní nehodě. Nehody, ke kterým není přivolána policie se musí povinně zaznamenat do formuláře o dopravní nehodě. Záznam o nehodě může být sice sepsaný na běžném papíře, ale vyplněním Evropského záznamu o dopravní nehodě předejdeme nezaznamenání množství důležitých informací.

Nezapomeňte si také srovnat a uzavřít povinné ručení v naší kalkulačce povinného ručení 2016.

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Povinné ručení na přívěsný vozík – jaká pro něj platí pravidla?

Potřebujete občas něco převážet, a do kufru vašeho automobilu se vám to nevejde? Pak je logickou volbou pořídit si malý přívěsný vozík – v případě ještě většího objemu věcí dokonce přívěsné vozidlo větších rozměrů. Předtím, než se pustíte na silnici, si však zjistěte, jak vyřešit povinné ručení na přívěsný vozík.

POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Bez dobrého piva či vína se obejde málokterá společenská sešlost. Problém ovšem je, pokud se poté chcete vydat do svého domova automobilem. Jak dlouho vydrží alkohol v krvi a jak dopomoct jeho odbourání?

POJIŠTĚNÍ

Pokuty ze zahraničí vás dostihnou i v Česku

Česká republika je zapojena do celoevropského systému výměny informací, tzv. Eucarisu. Dostihnout nezdárného řidiče, který se dopustil dopravního přestupku na české vozovce můžou totiž nejen čeští policisté, ale i funguje to i naopak.

Spojte se s námi