Povinné ručení na skútry a mopedy

Povinné ručení na skútry a mopedy

Skútry a mopedy patří do kategorie ideálních dopravních prostředků, které svému majiteli umožňují rychlé cestování po městě a díky své velikosti se všude protáhnou (např. pokud se utvoří dopravní kolona).

Jako u každého jiného motorového vozidla, tak i pro majitelé těchto „štíhlých“ vozidel platí ze zákona sjednání platného povinného ručení skútrů a mopedů. Tato nedbalost za zapomenutí zřízení povinného ručení může aktivního řidiče stát až 20 000 Kč.

Pokud hledáte rychlé on-line srovnání všech možných pojistných nabídek pro Váš skútr či moped, tak využijte naší chytré kalkulačky.

Povinné ručení skútrů jen za pár korun ročně

Prim pro všechny typy mopedů a skútrů kromě své ekologické úspornosti hraje i to, že na povinném ručení jsou nastaveny sumy tak, že zaplatíte ročně řádově okolo pár stovek (200 – 300 Kč) svůj povinný příspěvek Vaší pojišťovně.

Pojišťovny předpokládají, že vlastníci skútrů nebudou žádnými postrachy silnic a proto je cena za povinné ručení takto nastavena.

Některé pojišťovny mohou nabídnout automobilovým řidičům svůj pojistný produkt, v kterém je jako bonus už zahrnuto i vedení povinného ručení pro tyto malá jednostopá vozidla.

Pro všechny majitelé jednostopých vozidel platí, že jsou oproštěny placení silniční a spotřební daně.

Moped nemusí být přihlášen, skútr evidován být musí

Obecně jednostopým vozidlem se rozumí dopravní prostředek s dvěma koly. Definice mopedu zní jako motorové vozidlo (něco mezi jízdním kolem a motocyklem) pro jednu osobu s max. rychlostí do 45km/h a objem motoru je do míry 50 cm³.

Skútr mívá obvykle oproti mopedům svůj objem motoru od 50 do 125 cm³. Na trhu lze, ale i dnes pořídit velké cestovní skútry, které jsou již hodně podobné klasickým motocyklům a objem se může vyšplhat až na 650 cm³.

Výhodou mopedu je, že nemusí být evidován v centrální registraci vozidel. Záleží na každém majiteli. V případě, že se chystáte moped přihlásit, tak je nutné mít již povinné ručení předem smluvené.

Jak je to s povinnou výbavou skútru?

Skútr musí být vybaven náhradní pojistkou (většina výrobců ji přikládá přímo) a způsobilým obsahem lékárničky, který samozřejmě nesmí být prošlý.

V zákoně o silničním provozu č. 361/200 Sb. je také dále uvedeno, že každý řidič skútru je povinen mít za jízdy ochrannou přilbu a též si zajistit ochranu svého zraku, pokud tím nebude narušena bezpečnost jízdy.

Obsah lékárničky (v platnosti od roku 2011) pro skútry:

  • Obvaz hotový s 1 polštářkem
    (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) 1(Ks)
  • Obvaz hotový s 2 polštářky
    (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2) 1(Ks)
  • Šátek trojcípý (z netkaného) textilu
    (délka stran nejméně 960 × 1360 × 960 mm)1(Ks)
  • Náplast s polštářkem
    (velikost 8 cm x 4 cm, minimální lepivost 2,5 N/cm) 3(Ks)
  • Obinadlo škrticí pryžové (60 x 1250 mm) 1(Ks)
  • Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1(Ks)

POJIŠTĚNÍ

Chování účastníků dopravní nehody

 Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí...

POJIŠTĚNÍ

S cizím autem do ciziny, aneb co si v takovém případě ohlídat

Chystáte se na dovolenou firemním vozem, autem z autopůjčovny nebo výkonným bourákem vašeho švagra? S tímto způsobem dopravy se pojí určité administrativní povinnosti. Co zařídit, když se chystáte s cizím autem na dovolenou?

POJIŠTĚNÍ

Jaké zabezpečení proti krádeži auta se vyplatí?

Kromě vynikajícího piva a známého českého skla je naše vlast bohužel známá i vysokým počtem krádeží. V celosvětovém měřítku jsme v první třicítce v počtu ukradených aut. Posvítili jsme si na to, jak by mělo vypadat efektivní zabezpečení proti krádeži auta.

Napište nám