Povinné ručení na příbuznou osobu

Povinné ručení na příbuznou osobu

Převodu povinného ručení na jinou osobu využívají především mladší řidiči. Jako mladí řidiči jsou totiž pojišťovnami označeni jako riziková skupina a jejich ceny povinného ručení jsou tedy ve výsledku o dost dražší než ceny povinného ručení u starších řidičů. Mladí řidiči ale našli způsob, jak si tuto finanční zátěž snížit a začali sjednávat povinná ručení na jiné osoby, obvykle na rodiče, či dokonce prarodiče. Povinné ručení na vozidlo si totiž nemusí sjednávat pouze majitel vozidla.

Pojistníkem se může stát fyzická i právnická osoba. Osoba pojistníka je uvedena v pojistné smlouvě a je povinna hradit pojistné. Nemusí přitom mít žádný vztah k pojišťovanému vozidlu. To znamená, že jej nemusí vlastnit a není ani nutné, aby jej reálně provozovala. Pouze pojistník může smlouvu změnit či vypovědět. Pojistníka navíc nelze změnit. Poměrně komplikovaná situace tak nastává zejména tehdy, jakmile přijdou ve vztazích mezi původně blízkými osobami neshody. Rodiče nebo prarodiče totiž nejsou těmi jedinými, kteří na sebe mají povinné ručení mladých řidičů napsané. Často to bývá i partner či partnerka nebo dokonce kamarád či kolega.

K čemu je povinné ručení?

Povinné ručení chrání provozovatele vozu před škodou, která mu může být způsobena na zdraví či na majetku jiným vlastníkem automobilu. Pokud dojde k nehodě a z ní plynoucím následkům v podobě úrazů či materiálních škod, budou se následky platit z povinného ručení, zaplatí je konkrétně pojišťovna viníka. Působnost povinného ručení se vztahuje nejen na ČR, toto pojištění platí také v zahraničí. Konkrétní státy jsou vždy vymezeny v zelené kartě.
 

Výhody a nevýhody převodu povinného ručení

Velkou výhodou pro mladé řidiče je to, že se jim při převodu povinného ručení na jinou osobu okamžitě sníží cena povinného ručení. Tento krok ovšem s sebou nese i určité nevýhody. Hlavní nevýhodou pro mladé řidiče je to, že se jim bonusy v rámci povinného ručení nezapočítávají. Bonusové měsíce bez nehody se vždy přičítají pouze pojištěnci. Do budoucna se tedy mladým řidičům cena pojištění pomocí těchto bonusů nesníží a opět budou muset začínat s pojištěním od nuly.

Co to je bonus a malus

Bonus získáte za tzv. bezeškodní průběh, tedy za dobu, po kterou jezdíte bez nehody. Můžete díky tomu získat slevu na povinném ručení, a to až ve výši 60 % (častěji 50 %) ceny. Naopak pokud nehodu způsobíte, příslušný počet měsíců vám bude odečten. Započítá se vám tedy tzv. malus, jinak bychom mohli říci záporný bonus.

Návod, jak zjistit úsporu při pojištění na příbuznou osobu:

  1. Přejděte do srovnání cen povinného ručení
  2. Zadejte údaje o vozidle a vaše údaje včetně zadání bonusu (pokud bonus nemáte, zadejte ručně 0 měsíců bez nehody)
  3. Najděte si nejvýhodnější nabídku
  4. Vraťte se zpět na začátek formuláře, a místo vašich údajů a bonusů zadejte údaje a bonusy příbuzné osoby
  5. Opět najděte nejvýhodnější nabídku
  6. Teď už jen stačí porovnat vybrané nabídky a zjistit potenciální úsporu

A takhle snadné to je. Teď už víte, kolik můžete ročně ušetřit tím, když necháte pojistit svůj vůz na příbuznou osobu.

POJIŠTĚNÍ

Chování účastníků dopravní nehody

 Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí...

POJIŠTĚNÍ

S cizím autem do ciziny, aneb co si v takovém případě ohlídat

Chystáte se na dovolenou firemním vozem, autem z autopůjčovny nebo výkonným bourákem vašeho švagra? S tímto způsobem dopravy se pojí určité administrativní povinnosti. Co zařídit, když se chystáte s cizím autem na dovolenou?

POJIŠTĚNÍ

Jaké zabezpečení proti krádeži auta se vyplatí?

Kromě vynikajícího piva a známého českého skla je naše vlast bohužel známá i vysokým počtem krádeží. V celosvětovém měřítku jsme v první třicítce v počtu ukradených aut. Posvítili jsme si na to, jak by mělo vypadat efektivní zabezpečení proti krádeži auta.

Napište nám