Dálniční známka pro rok 2014

Dálniční známka pro rok 2014

Dálniční známky jsou v dnešní době nepostradatelnou záležitostí každého druhého automobilového řidiče. Známka umožňuje řidiči jízdu po placených dálničních úsecích, které strategicky spojují důležitá města v ČR (Brno, Praha nebo Plzeň atd.).

Sami si jistě umíte představit ten markantní časový rozdíl, pokud jedete např. z Prahy do Brna po okresních silnicích nebo po placené D1. Navíc na neplacené silniční komunikace si kolikrát ani nemůžete být jisti sjízdnou kvalitou samotné vozovky.

K datu 1. 1. 2014 je v současné chvíli na území ČR - 24 placených silničních úseků. Pokuta za jízdu bez dálniční známky na státem vymezených placených úsecích, je na místě do výše 5 000 Kč, tedy žádný levný špás.

Jaká je platnost dálniční známky?

Na výběr, mají motoristé možnost zakoupení tří typů dálničních kupónů, které se liší podle doby platnosti. Při koupi dálniční známky je dobré vzít v potaz to, jaký kupón se vám opravdu nejvíce vyplatí
.
Pokud jste stále na cestách, ať už kvůli obchodním záležitostem nebo cestovatelským zájmům, tak poté je dobré určitě zakoupit roční dálniční známku, která má platnost vždy 14 měsíců (do 31. 1 následujícího roku).

Pro tzv. víkendové řidiče, je spíše zase výhodnější zakoupení dálniční známky s měsíční nebo desetidenní platností.

  • Roční -  1 500 Kč
  • Měsíční -  440 Kč
  • Desetidenní -  310 Kč

Co musí splňovat platná dálniční známka?

Po zakoupení dvoudílného kupónu, je řidič povinen vylepit si první jeho část s vyplněným registračním číslem. Vylepení se provádí do pravého dolního okraje na vnitřní stranu předního skla osobního automobilu. Druhý díl kupónu je ponechán jako rezervní. Po skončení doby platnosti musí být dálniční známka neprodleně odstraněna.

Registrační údaj vyplněný na obou dílech kupónu se skládá ze dvou písmen a šestimístného čísla. Vyplněné údaje by se samozřejmě měli shodovat s přiděleným číslem motorového vozidla.

Kdo je osvobozen od dálniční známky?

Hned na začátku je zapotřebí zdůraznit, že zákonná povinnost osobních automobilů, mít za sklem platnou dálniční známku při jízdě po placeném dálničním úseku, se nevztahuje na jednostopá motorová vozidla (motocykly, skútry, mopedy atd.).

Podle § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, jsou dále od použití dálniční známky osvobozeny např. zdravotnické záchranné služby, hasičské sbory, Policie ČR, vězeňské služby, ozbrojené útvary a další státem reprezentované orgány.

Další výjimkou jsou zdravotně postižené osoby, které vlastní průkaz ZTP. Osvobození od poplatků dálniční známky může mít v tomto případě i osoba, která je postižené osobě blízká a takové osobě pomáhá.

Kde je možné zakoupit dálniční známku?

Koupit vámi požadovaný dálniční kupón, není v dnešní době žádným složitým procesem. Spíše se dá říci, že dálniční známku můžete koupit skoro na každém rohu.

Stačí jen zajít na nejbližší provozovnu České pošty či jakékoli čerpací stanice. Samozřejmostí jsou také všechny hraniční přechody v republice. Existuje plno dalších míst pro motoristy, která jsou označena speciální nálepkou, kde se kupón dá též pořídit.

POJIŠTĚNÍ

Chování účastníků dopravní nehody

 Naprostá většina řidičů, téměř 82 %, v průzkumu uvádí...

POJIŠTĚNÍ

S cizím autem do ciziny, aneb co si v takovém případě ohlídat

Chystáte se na dovolenou firemním vozem, autem z autopůjčovny nebo výkonným bourákem vašeho švagra? S tímto způsobem dopravy se pojí určité administrativní povinnosti. Co zařídit, když se chystáte s cizím autem na dovolenou?

POJIŠTĚNÍ

Jaké zabezpečení proti krádeži auta se vyplatí?

Kromě vynikajícího piva a známého českého skla je naše vlast bohužel známá i vysokým počtem krádeží. V celosvětovém měřítku jsme v první třicítce v počtu ukradených aut. Posvítili jsme si na to, jak by mělo vypadat efektivní zabezpečení proti krádeži auta.

Napište nám