POJIŠTĚNÍ

Do kdy je povinná autosedačka pro děti?

Do kdy je povinná autosedačka pro děti?

Pokud máte malé děti, jistě vám záleží na tom, abyste je v automobilu převáželi co nejbezpečněji a rovněž abyste dodržovali předepsaná pravidla. Mezi ty patří i správné používání autosedačky, která by měla být úměrná věku dítěte.

Česká legislativa předepisuje používání dětských autosedaček v závislosti na výšce a váze dítěte. Všechny děti, které ještě nedosáhly výšky 150 cm a váhy 36 kilogramů, musí mít povinně autosedačku. Proč tomu tak je?

Standardní pás vede dítěti přes krk, což by v případě prudkého nárazu mohlo vést k uškrcení. Dětské tělo je rovněž lehčí, než to dospělé, což může vést k tomu, že se při nárazu vysmekne z pásu a zraní se.

V tomto článku si vysvětlíme, jaký typ autosedačky dítě potřebuje v určitém věkovém období.

Váha a přibližný věk dítěte Typ sedačky
Do 10 kg (od narození do zhruba 10 měsíců věku)

Sedačka třídy 0

Jedná se o kulatou polstrovanou sedačku, ve které je dítě v pololehu, protože ještě neumí udržet krk)

Do 13 kg (od narození do zhruba jednoho roku)

Sedačka třídy 0+

Je to obdoba sedačky 0 s tím rozdílem, že je uzpůsobena vyšší váze)

Od 9 do 18 kg (přibližně do 4 let věku)

Sedačka třídy 1

V tomto typu autosedačky je již dítě v poloze sedu. Sedačka zároveň poskytuje oporu ze všech stran, čímž dítěti zaručuje maximální pohodlí.

Od 15 do 25 kg (přibližně od 4 do 6 let věku)

Sedačka třídy 2

Na rozdíl od výše zmíněných sedaček tato nemá dvoupásové zajištění, ale je připoutána pouze jedním pásem (nemá speciální pásy uvnitř sedačky, jako tomu je u typů 0, 0+ a 1.

Od 22 do 36 kg (zhruba do 11 let věku)

Sedačka třídy 3

Tato sedačka má podobu jednoduchého podsedáku, který je k sedadlu připoután bezpečnostním pásem.

Může dítě jezdit na předním sedadle?

Možná máte ze svého dětství zakořeněno, že děti smí na předním sedadle jezdit až od 12 let věku. V roce 2006 však došlo ke změně zákona, která umožňuje vozit děti vepředu, pokud budou umístěny v sedačce odpovídající jejich váze a výšce.

Speciální pravidlo však platí pro přepravu nejmenších dětí v sedačkách typu 0 a 0+. Sedačka musí být otočena proti směru jízdy a navíc musí být vypnutý airbag. Jeho vystřelení totiž může při nehodě miminku způsobit smrtelná poranění. Vypnout airbag můžete u některých aut ručně, u jiných vám s tím pomůžou v autoservisu.

 

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Záruka na ojeté auto, aneb na co máte při koupi ojetého vozu právo

Koupit používané auto rozhodně neznamená, že nemáte žádná spotřebitelská práva a musíte doufat, že se ojetina nerozpadne hned po pár týdnech používání. V tomto článku se zaměříme na vaši spotřebitelskou pozici hned ve dvou situacích – v případě, že kupujete vůz od většího prodejce, a od soukromé osoby.

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat rodinné auto, aneb co musíte vědět ještě před tím, než se vydáte do prodejny aut

Potřebujete užitečného pomocníka, který pojme velký nákup, dvě rozjívené děti a psa, a navíc bude skvěle vypadat? V tomto článku vám poradíme jak vybrat rodinné auto, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně nepodcenit.

POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Bez dobrého piva či vína se obejde málokterá společenská sešlost. Tím spíš teď na začátku léta. Problém ovšem je, pokud se poté chcete vydat do svého domova automobilem. Jak dlouho vydrží alkohol v krvi a jak dopomoct jeho odbourání?

Spojte se s námi