POJIŠTĚNÍ

Démon alkohol za volantem v roce 2013

Démon alkohol za volantem v roce 2013

V roce 2013 měl alkohol na svědomí daleko více životů než v roce minulém. Zajímavým údajem je i to, že stoupá počet řidičů, kteří odjíždějí ihned z místa činu.

O tom, že alkohol má neblaze škodlivé účinky na lidskou psychiku, věděl známý literát Jack London určitě své, když psal svůj autobiograficky laděný román Démon alkohol.

S alkoholem si není radno zahrávat a to např. i v takové situaci, kdy máte ve „veselé“ náladě namířeno z hospody domů a říkáte, že vás již nic překvapit nemůže, protože tuhle cestu, znáte tzv. jako své boty.

Hazardovat se životem sebe a svého okolí se samozřejmě nevyplácí, bohužel je v naší zemi ještě mnoho řidičů, kteří tuto věc neberou důsledně na vědomí a poté je k tragické události už jen malý krok.

Okolo 5 tisíc nehod alkoholovou vinou

Celkem je ve statistické evidenci Policie ČR za rok 2013 zaznamenáno 4 686 nehod, které byly zaviněny z příčiny nepřiměřeného alkoholového opojení.

To, že řidičům českého národa pivo a „tvrdší“ pití nadměrně chutná prokazuje údaj, že při 2 306 dopravních nehodách ze shora uvedeného čísla, byla zjištěna minimální hladina alkoholu 1,51 %. Řidiči s tímto v krvi usmrtili minulý rok na silnicích 13 lidí.

Nejvíce nehod bylo zaznamenáno v Moravskoslezském kraji. Nejmenší číslo zaviněných alkoholových nehod je na Vysočině a Karlovarském kraji.

Počet usmrcených lidí díky alkoholu od roku 2012 vzrostl

To, že náš právní zákon alkohol za volantem absolutně netoleruje, bohužel nemá nijaký vliv na tom, že celkem 52 lidí přišlo minulý rok o svůj život a dalších 2 306 osob bylo zraněno.

V porovnání s předloňským rokem 2012 měl alkohol loni na svědomí o 7 životů více, ale počet dopravních nehod a celkové číslo všech zraněných je v nižších registrech. Nejvíce alkohol řádil na silnicích v letním období v červnu a červenci. Kritickým dnem byla v roce 2013 sobota.  

Velmi zajímavým údajem, je fakt, že nejvyšší podíl nehod, které měl na svědomí alkohol, je u cyklistů, kteří zavinili okolo 30 % z celkového počtu jimi zaviněných nehod. Pouliční chodci mají cca. 16 % svého podílu.

Samozřejmě to svědčí o tom, že ne vždy jsou hlavním aktérem nehody řidiči motorových vozidel.

16 % viníků ujíždí dopravní nehody ujíždí z místa činu

Podle statistik jde o celkem 13 454 dopravních nehod, kdy viník odjíždí z místa nehody. Bohužel plně na tom bylo 17 lidí usmrceno a 815 zraněno. Statistiky dále neudávají, v kolika případech šlo o lehká či těžká zranění.

Díky nezodpovědnosti řidičů, kteří vzniklou situaci řeší útěkem, byl počet nehod za rok 2013 o 9 % vyšší než v roce 2012. Počet celkem usmrcených lidí je též na negativním vzrůstu a to jsou 4 osoby více než v předloňském roce.

Jistě by si zasloužilo svojí jistou pozornost i podrobnější vyhodnocení, kolik z těchto „uprchlíků“ bylo již ve značně pohrouženém stavu řízení svého vozidla.

  • Sdílet článek:

Nejlevnější povinné ručení s nabídkou všech pojišťoven

POJIŠTĚNÍ

Jak vybrat rodinné auto, aneb co musíte vědět ještě před tím, než se vydáte do prodejny aut

Potřebujete užitečného pomocníka, který pojme velký nákup, dvě rozjívené děti a psa, a navíc bude skvěle vypadat? V tomto článku vám poradíme jak vybrat rodinné auto, na jaké parametry se zaměřit a co rozhodně nepodcenit.

POJIŠTĚNÍ

Jak dlouho vydrží alkohol v krvi?

Bez dobrého piva či vína se obejde málokterá společenská sešlost. Tím spíš teď na začátku léta. Problém ovšem je, pokud se poté chcete vydat do svého domova automobilem. Jak dlouho vydrží alkohol v krvi a jak dopomoct jeho odbourání?

POJIŠTĚNÍ

Jaké připojištění k povinnému ručení se vyplatí?

Máte problém zorientovat se v bohaté nabídce pojišťoven, které nabízí propracované balíčky povinného ručení s řadou připojištění? Poradíme, po jakých službách se rozhodně vyplatí sáhnout, a po kterých méně.

Spojte se s námi