Víte, co znamená termín přepojištění?

 Přepojištění

Těm z vás, kteří o tomto pojistném stavu nikdy v životě neslyšeli, určitě nepřijde nazmar věnovat trochu času této problematice, protože přepojištění neboli jiným slovem nadpojištění je opravdu velmi důležitým tématem.

Přepojištění je situace, kdy pojistná částka v platné pojistné smlouvě je větší než skutečná a reálná hodnota nemovitosti, předmětu či v našem případě automobilu. 

S nereflektovaným (ať již ze strany pojistitele, ale i také z čistého nezájmu pojistníka o stav věci) přepojištěním se můžeme často v praxi setkat u havarijního pojištění. 

Jedním z klíčových faktorů, které mají rozhodující vliv na výši ceny, kterou za havarijní pojištění budete pojišťovně pravidelně odvádět je pořizovací hodnota pojištěného vozu, a to nám půjde nyní především.

Myslete na reálnou hodnotu vašeho vozidla klesajíce napříč časem

Pojistník, který je pečlivý a zajímá se průběžně o své pojištění (narážíme na lidi, které zajímá hlavně uzavřít pojistnou smlouvu a tímto aktem pro ně také vše končí, minimálně do doby, než budou případně nuceni řešit případ pojistné události se svou pojišťovnou) si snadno může odvodit, že jeho vůz postupně ztrácí svou hodnotu. 

Odborníci se shodují na tom, že již např. po dvou letech smluvené pojistky na váš vůz se vyplatí smlouvu znovu náležitě s vaším pojistitelem prokonzultovat a případně i aktualizovat. Vychází to i z toho, že majitel cenu svého vozu může nevědomě přeceňovat. 

Zde je potřeba zdůraznit, že některé pojišťovny v rámci své péče o své klienty myslí na možnost přepojištění sami od sebe a navrhují tak po určitém pojistném období nové smluvní úpravy a dodatky.

A co na přepojištění říká zákon?

Zákon mluví jasně ve prospěch pojistníka, kdy je mu svobodně ponechána možnost na úpravu stávající pojistné smlouvy. V zákonu č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě je na otázku přepojištění myšleno v paragrafu § 40, a to dvěma následujícími pokyny:

 • Převyšuje-li pojistná částka pojistnou hodnotu pojištěného majetku, může pojistník nebo pojistitel navrhnout, aby byla pojistná částka snížena při současném poměrném snížení pojistného pro další pojistné období, následující po této změně.

 • Pokud návrh na snížení pojistné částky nebude pojistitelem přijat ve lhůtě 1 měsíce ode dne jeho obdržení, soukromé pojištění zaniká uplynutím posledního dne této lhůty.

Ve většině případů, pojistitel a pojistník společně najdou společnou řeč a tudíž se nemusíte obávat, že by vaše pojištění jedním šmahem zaniklo.

Jedině v momentě, kdy máte na „svědomí“ několika více výrazných dopravních nehod a malus převyšující váš bonus, tak jedině tehdy by se dalo mluvit o tom, že by pojišťovna na váš návrh o změně pojistného využila výše ze zákona uvedeného druhého bodu.

Kolik můžete ušetřit? Okolo 20 % a více

Smutná realita je zatím taková, že zhruba jen čtvrtina lidí se opravdu aktivně zajímá, jak že to vlastně s tím přepojištěním je. 

V situaci přepojištění se pak lehce stane, že dostanete od pojišťovny méně peněz, než si vlastně platíte, zní to absurdně, že? Ale je tomu tak. 

Změna smlouvy a nové nastavení reálné hodnoty vozidla může být pro vaši peněženku velmi úsporným řešením, o kterém se jistě vyplatí se něco málo informovat, stejně jako se vyplatí hlídat si i obecné pojistné podmínky vaší pojišťovny.

Nebuďte nečinní a zajímejte se o vaše pojištění. Z dlouhodobějšího hlediska nám jistě dáte poté za pravdu.

Rádi vám pomůžeme zjistit, zda i u vás nemůže nastat moment přepojištění

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin