Často kladené otázky

U kterých typů vozidel musím mít uzavřené povinné ručení ?

Povinné ručení musíte uzavřít při provozu všech vozidel provozovaných na veřejných komunikacích, kterým byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.
Jedná se např. o osobní automobil, motocykl, moped, čtyřkolku, nákladní automobil, tahač a další.

Do jaké lhůty musím u automobilu sjednat povinné ručení a jaké jsou sankce za nepojištění vozidla?

Zákonná lhůta pro sjednání povinného ručení je 14 dnů. Po uplynutí této lhůty je majitel tohoto vozidla povinen odevzdat státní poznávací značku a osvědčení o registraci nebo osvědčení o technickém průkazu tohoto vozidla příslušnému orgánu evidence.
Pokud takto neučiní a bude automobil dále provozovat bez platného povinného ručení, lze mu uložit pokutu od 5 000 Kč do 40 000 Kč a dále po něm bude požadován příspěvek do Garančního fondu za každý nepojištěný den. Příspěvek do Garančního fondu je závislý na typu a velikosti automobilu a činí 20 Kč – 300 Kč za každý nepojištěný den.
Pozor: Příspěvek do Garančního fondu nenahrazuje platnou pojistnou smlouvu. Jedná se pouze o zákonný postih za porušení zákona.
V případě, že nepojištěným vozidlem způsobíte někomu škodu, bude po vás náhrada škody vymáhána.

Z čeho se vypočítá výše povinného ručení u různých typů automobilů ?

Pro stanovení ceny pojistného jsou hlavními kritérii objem motoru vozidla, druh, typ a stáří vozidla ( osobní vozidlo, nákladní vozidlo), a také účel k jakému je vozidlo provozováno (komerční účely, osobní potřeba..). Cenu povinného ručení také ovlivňuje průběh předchozího pojištění ( bonus a malus). Při stanovení ceny pojistného některé pojišťovny přihlížejí také k věku pojistníka, jeho bydlišti, zda se jedná o podnikatele nebo soukromou osobu. Některé pojišťovny také zvýhodňují držitele průkazu ZTP, ZTP/P a lékaře.

Od jaké doby po uzavření pojistné smlouvy nabude smlouva platnost?

Pojištění odpovědnosti nabývá platnost momentem podpisu pojistné smlouvy.Vyjde mě uzavření pojistné smlouvy přes pojistného makléře dráž než na pobočce?

Všichni makléři dostávají provizi za uzavření pojistné smlouvy od příslušné pojišťovny, takže klient dostane stejnou cenu povinného ručení jako na přepážce dané pojišťovny.


Kolik registrovaných a pojištěných vozidel mohu vlastnit?

Počet registrovaných a pojištěných vozidel na jednu osobu není zákonem nijak limitován. Na jednu registraci je možné pojistit i více vozidel.


Na jak dlouhou dobu mohu pojištění odpovědnosti uzavřít ?

Dobu platnosti pojistné smlouvy lze dohodnout individuálně s pojistitelem. Standardně se ale povinné ručení sjednává na dobu jednoho roku.


Jak se liší cena povinného ručení u automobilu pro komerční využití a pro osobní potřebu?

Pokud je vozidlo na komerční účely používáno pro běžný provoz (přeprava nákladu, služební automobil) tak zde v ceně povinného ručení žádný rozdíl není.
V případě, že je vozidlo používáno jako taxi nebo jako vozidlo k zapůjčení, je zde cena povinného ručení navýšena o 50 – 100 %

Mohu si dát cenu povinného ručení do účetních nákladů?

Ano, pokud je vozidlo majetkem firmy.


Na jaké škody se vztahuje plnění z povinného ručení?

Ze zákona je pojišťovna povinna za viníka dopravní nehody uhradit poškozenému škodu na zdraví včetně úmrtí, majetku, ušlý zisk a případné právní zastoupení poškozeného.
Je důležité si uvědomit, že pojišťovna nebude z povinného ručení hradit škodu, kterou utrpěl viník dopravní nehody. K tomuto účelu slouží havarijní pojištění.

Mám v případě, že jsem byl poškozený při dopravní nehodě nárok na dvojí plnění: z povinného ručení a havarijního pojištění?

V případě, že jste byl poškozený při dopravní nehodě, jde celková náhrada škody z povinného ručení škůdce. Na další plnění z havarijního pojištění nemáte nárok. Zákon to považuje za trestný čin.

Kdo mi uhradí škodu, která mi byla způsobena nepojištěným vozidlem nebo pojištěným vozidlem jehož pojistitel je v úpadku?

Pro úhradu vzniklé škody se v tomto případě obraťte na Českou kancelář pojistitelů. Ta je tvořena všemi pojišťovnami s licencí a v těchto případech poskytuje plnění z Garančního fondu.

Jaké služby poskytuje asistenční služba v rámci povinného ručení ?

Asistenční služba poskytuje pomoc v případě nehody nebo poruchy vozidla. U jednotlivých pojišťoven se rozsah služeb asistenční služby liší. V rámci povinného ručení je vždy proplacen příjezd asistenční služby na místo poruchy nebo nehody, oprava na místě, odtah nebo dočasná úschova automobilu na placeném parkovišti.
Dále některé pojišťovny proplácí neplánované ubytování v hotelu, náklady na další cestu do vytyčeného cíle, právní pomoc a další.
Pokud se vám asistenční služba v rámci ceny povinného ručení zdá nedostatečná, je možné si za další nadstandartní služby připlatit.

Platí povinné ručení i v zahraničí?

Povinné ručení je platné pro všechny členské státy Evropského hospodářského prostoru a pro území všech dalších států uvedených na přední straně zelené karty. V těchto zemích je nutné prokázat platné povinné ručení předložením zelené karty.
V zemích, které zde uvedené nejsou, je třeba zaplatit pojištění odpovědnosti na hranicích každé dané země (hraniční pojištění).

Je možné kdykoli změnit pojišťovnu?

Pojišťovnu je možné změnit, ale nelze to učinit kdykoli si vzpomeneme. Pro výpověď pojistné smlouvy existují různá pravidla, která se odvíjí od délky platnosti pojistné smlouvy a důvodu její výpovědi. Tato pravidla najdete ve článku Ukončení pojistné smlouvy.
Pokud ukončím pojistnou smlouvu před vypršením její platnosti, bude mi vrácen přeplatek na pojistném?
Pojišťovna je povinna přeplatek na pojistném vrátit. Z toho důvodu je důležité pojišťovně sdělit číslo vašeho účtu nebo poštovní doručovací adresu.


Nepřijdu o bonus pokud se rozhodnu změnit pojišťovnu?

Každá pojišťovna je při ukončení pojistné smlouvy povinna klientovi na požádání vystavit doklad o bezeškodném průběhu a délce trvání pojištění.

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin