Telefonování za jízdy – Řidičský poltergeist

26.05.2014

Mobil

Kolem tématu telefonování za jízdy bylo napsáno mnoho mravokárných článků či opozitních domněnek, že to není „tak horké“ jak to na první pohled vypadá.

Ale každý zodpovědný řidič silničního motorového vozidla jistě tuší, že k zmaření lidských životů někdy stačí jediná vteřina nepozornosti.

A mobilní telefony jsou v 21. století obzvláště „oblíbeným“ rušivým elementem našich soustřeďovacích schopností. Neboli jak se říká, pro jedno zapomeneme rychle na druhé a levá už jaksi neví, co dělá pravá.

Telefonování za jízdy je nebezpečným zlozvykem, který jistí jedinci dovedli až na určitý stupeň mistrovství zbytečného hazardu.

Pamatujte, telefonní hovor počkat může, ale váš život i ostatních účastníků silničního provozu rozhodně nepočká.

Mám hands-free, takže tedy bezpečné telefonování za jízdy?

Ano, chytrý řidič, který se obsedantně kompulzivního nutkání mít mobil zaklíněný za jízdy u hlavy vzdal, pohodlně dál telefonuje pomocí hands-free a myslí si, že má vyhráno.

V jedné otázce rozhodně ano a to v tom, že zákon (č. 361/2000 sb. § 7) o provozu na pozemních komunikacích sankcionalizuje jen řidiče, který mobilní přístroj drží v ruce za jízdy. A to se to ještě musí náležitě policejní hlídkou prokázat.

Když si ale i na variantu telefonování za pomoci hands-free posvítíme trochu do hloubky, není vůbec udivujícím a získaným faktem, že riskantní prvek nepozorného vnímání dějů na vozovce je aktivován úplně stejně, jako v případě přiloženého mobilu u hlavy.

Prostě nic naplat, náš mozek a schopnost percepce různých okolních vjemů kolem je značně limitována naší omezenou mentální kapacitou, která má také svou hranice a mez.

Za volantem byste se měli opravdu radši soustředit jen na jedinou činnost, a to je bezpečné a zodpovědné řízení vozidla.

Jestli si tedy myslíte, že když máte obě ruce pohodlně usazené na volantu, a přitom projednáváte pomocí hands-free detaily ohledně vašeho businessu nebo voláte právě s manželkou, a vaše pozornost není nijak ohrožena, tak jste bohužel na velkém omylu.

Opilost za volantem a telefonování v autě? Prý prašť jako uhoď

Podle různých srovnávacích studií o příčinách silničních dopravních nehod, které každoročně vznikají po všech zemích světa byl vypozorován následující fenomén.

Volání a alkohol za volantem vykazují obdobné riziko, které zvětšuje pravděpodobnost způsobení dopravní nehody. Možná se to některým z vás zdá trochu přitažené za vlasy, ale není tomu tak.

Lidi možná šálí fakt, že alkohol na první pohled „mate“ naše smysly za volantem viditelněji, než jak to vypadá u telefonování za jízdy, kdy spíše řidiči působí dojmem, že vše mají pod kontrolou.

Jaká je pokuta za telefonování za jízdy?

Dá se říci, že v naší zemi jsou postihy za přestupky ohledně telefonování ještě v docela mírné rovině. Načapání řidiče s mobilem u ucha je za tři trestné body a finanční pokuta může dosahovat výšie 1000 Kč. Zlé jazyky namítají, že naši řidiči si z toho nic moc nedělají. A možná mají i pravdu.

Ve zbytku Evropy není tak benevolentní přístup k pokutám jako u nás, což dokazuje i poměrně nedávný příklad, kdy v Německu se před pár týdny zvedla výše pokuty za přistižení vyřizování hovoru za jízdy, ze 40 Euro nyní na 60 Euro (zhruba 1 700 Kč).

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin