Slavnostní ceremoniál odstartoval Rallye Dakar

04.01.2014

Téměř jeden milion diváků okolo trasy konvoje Rallye Dakar 2014 sledovalo slavnostní startovní ceremoniál. Posádky kamionů přijely k rampě až ve večerních hodinách a formálně tak vstoupily do 36. ročníku soutěže.

Ještě za světla ovšem vyjela na startovní rampu s číslem 379 buggy MD Optimus s Josefem Macháčkem a Vlastíkem Tošenovským. "Atmosféra je tu báječná, cítíme se skvěle. Už jsme přijati na Dakar a od zítřka půjdeme do toho! Je to paráda," rozjímal Macháček před startem.

"Však už to známe, je to taková ta povinná sranda. To hlavní nás čeká od zítřka. Lidem se to líbí, ale závodní program bude hodně nabitý," řekl před startem Jarda Valtr, jehož posádka se na rampu dostavila v týmovém oblečení a nevzala tak na sebe, na rozdíl od posádky Vlasty Vildmana, týmové kombinézy. V teplém argentinském večeru se ani nebylo co divit.

"Atmosféra je tu báječná a Argentinci jsou opravdu temperamentní. Myslím, že u nás tohle neznáme a asi bychom se v našich končinách do tak vášnivého prostředí ani nemohli dostat. Je to fajn, ale soustředíme se už na soutěž jako takovou," rozjímal před startem Vlasta Vildman.

Všechna vozidla byla před startem umístěna v uzavřeném parkovišti, v tradičním parc fermé, na které bývá vždy impozantní pohled – jednak se v něm sejde vždy kompletní startovní pole a jednak je technika čerstvá, naleštěná, neopotřebovaná. Všechna vozidla tam bývá shromážděna i proto, aby na nich až do startu nebylo možné provádět jakékoli úpravy. Brzy ráno už celý konvoj v jasně daném pořádku opustil Rosario, vždyť první motocyklisté navíce než 400 kilometrů dlouhou spojovačku vyjeli už ve 4:20 h místního času! První kamiony opustily parc fermé až kolem půl deváté a start do speciálky mají až kolem půl osmé večer našeho času.

Úvodní etapa do San Luis se nese v tradičním schématu dlouhých a únavných argentinských přesunů. Speciální zkouška ovšem taková legrace nebude, jak by se z délky 180 kilometrů mohlo zdát. Pojede se v horách pohoří Sierra Cordoba a fanoušci rallye toto prostředí znají ze soutěží mistrovství světa. Šotolinové a kamenité cesty bývají lemovány strmými srázy, velmi obtížné tu bývá předjíždění, a tak tu mohou netrpěliví jedinci ztratit závod hned na začátku – získat tu mnoho nelze. Pro velké množství zatáček to dochází k přehřívání brzd, což bude ideální zkouškou na úvod pro nové brzdové řešení u obou kamionů KM Racingu.

Konkurence těžší než kdy jindy

A jaké máme v kategorii kamionů konkurenční prostředí? Inu, to nejlepší. Například na umístění na pódiu pomýšlí minimálně deset, spíše však patnáct posádek, hned pětadvacet jich může hovořit o reálném cíli skončit do desítky. Pětice továrních Kamazů na startu bude těžit z tradičně vynikající a systematické přípravy vozidel i posádek, z nichž libovolná kombinace tří pilotů může uzmout kompletní cílové pódium. Nicméně tradičně nasazenými kamazovskými piloty jsou Eduard Nikolajev, Ajrat Mardějev a Andrej Karginov, zbylé dvě posádky jim budou krýt záda, ale i ony už za sebou mají vítěznou minulost ze Silk Way Rally nebo Africa Race. De Rooy přivezl na Dakar osvědčenou, ale vydatně testovanou a vylepšenou techniku, z pilotů rozhodně Gerard de Rooy a Hans Stacey (oba dakarští vítězové z let 2012, resp. 2007) míří až na pódium. Neméně vysoko míří i čtveřice kamionů MAN týmu Veka se dvěma zcela novými stroji. Peter Versluis i Marcel van Vliet budou spoléhat na tradičně výborný mechanický základ pohonného ústrojí, koncepci kamionu i rychlost pilotů. Je tu však dalších osm strojů z českých dílen a všechny s reálnou ambicí skončit v první dvacítce! Po výkonech na Silk Way Rally nelze podcenit ani trojici továrních speciálů MAZ, překvapit mohou zcela nové, avantgardně řešené speciály Ginaf s řízením obou náprav a nezávisle zavěšenými koly i některé soukromé holandské týmy s Dafy a Ginafy.

Ti všichni si přejí na Dakaru uspět, stejně jako si to přeje KM Racing. "Nebudu před startem proklamovat, pro jaké jsme si přijeli umístění. Já budu rád, když budeme mít obě posádky v cíli ve zdraví a když si obě posádky splní svůj cíl a budou spokojené. Jestli je tím cílem první, nebo dvacáté místo, to neřeším. Techniku ale máme špičkovou, máme stálý tým kvalitních lidí, který pro úspěch dělá denně maximum. Věřím tedy, že pečlivou celoroční přípravu tady na Dakaru nakonec dokážeme zúročit," říká šéf týmu Martin Macík, který se svým asistenčním kamionem MAN vyjel v předstihu na spojovací úsek do San Luis. Tam bude první bivak a v něm také zazní první dojmy po úvodní speciálce. Než se tam ale posádky dostanou, musejí překonat více než 800 argentinských kilometrů.

Sledujte denně zpravodajství z Rallye Dakar na televizi Sport 5 ve 21:00 v pořadu Dakarské aktuality. Nebo na našich stránkách.   

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin