Povinné ručení veteránů

20.02.2014

Ne všechno zlato, co se třpytí, je zlatem, radí nám vytříbená slova slavného poeta Williama Shakespeara. Přesně to se hodí i pro označování a převádění motorových vozidel na status veterána.

Neboli jinými slovy, jde o to, že ne každé vozidlo, o kterém majitel mluví s jistou noblesní nostalgií a pýchou v srdci, jako o veteránovi, je opravdu skutečným veteránem.

Musíte mít povinné ručení na svého veterána?

S povinným ručením jde tentokrát o velice specifický případ, protože ne každá pojišťovna na našem trhu nabízí pro veterány pojistný produkt. Navíc vše stojí a padá s doložením na pojišťovně příslušné akreditaci statusu historického vozidla.

Pokud svého veterána aktivně, čas od času proháníte po silnicích a cestách, tak zákonná povinnost sjednání povinného ručení se vztahuje i na Vás.

Výše platby povinného ručení na veterána samozřejmě počítá s tím, že provoz takovéhoto vozidla nebude také tak frekventovaný jako u normálních vozidel.

Za veterána zaplatíte na povinném ručení až o desetinu méně

V momentě, kdy si běžně platíte povinné ručení na váš vůz a právě jste si nechali provést atestaci a splnili jste všechny potřebné podmínky, tak stačí zajít na pobočku vaší pojišťovny a ukázat oficiální průkaz klubové testace a pojišťovna vám ráda vše upraví a vrátí zbylý přeplatek k povinnému ručení.

Převážná většina majitelů historických motocyklů a vozidel se chová na vozovce jako opravdový gentlemany ze staré školy. Proto pojistná suma povinného ručení je v porovnání s běžnou částkou o desetinu, až dvanáctinu menší.

Výše povinného ručení na veterána počítá totiž s tím, že provoz takovéhoto vozidla nebude také tak frekventovaný jako u normálních vozidel.

Jak získáte akreditaci historického vozidla?

Po zákonné stránce způsobu a stanovení podmínek testování vozidla, je vše dáno vyhláškou 355/2006 Sb. Vozidlo s označením „veterán“ musí absolvovat dvojí přezkoušení. První je odborná atestace v příslušném veteránském klubu a druhou je zkouška Krajské testační komise.

Komisaři, kteří Krajskou atestaci provádějí, musejí mít platnou mezinárodní licenci FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens) nebo FIA (Fédération Internationale de l'Automobile).

Mezi důležité předpoklady k udělení historického statusu patří např. to, že vybavení a příslušenství vozu musí odpovídat návrhům původního výrobce nebo, že vozidlo nesmí být primárně používané pro běžný denní silniční provoz atd.

Po úspěšném dokončení se vozidlo eviduje na úřad samosprávy a dále se zařazuje do registru historických vozidel. Na konci celého procesu je vozidlu přidělena speciální „zelená“ registrační značka, která začíná písmenem V.

Víte, jaká je věková hranice veterána?

Podle zákonného usnesení z roku 2010 je tzv. legitimním veteránem, historické vozidlo, které je starší více než 30 let (pro rok 2014 ročník vyrobený v letech 1984 a méně) a je evidováno v registru historických a sportovních vozidel.

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin