Povinné ručení pro všechna vozidla

28.10.2015

V pravidlech povinného ručení v EU se chystají změny, které tento obor opět zpřísní. Původ je v poněkud v triviálním příběhu farmáře ze Slovinska zraněného traktorem. Tato událost rozpoutala přezkoumání, která vozidla budou muset být pojištěna. Zřejmě se to bude týkat i vozidel, které nikdy nevyjedou na silnici jako například zahradní sekačky nebo stavební stroje

V prvopočátku celého počínání o změnu současných pravidel povinného ručení je soudní spor ve Slovinsku. Traktorista na farmě při couvání najel do žebříku, na kterém stál muž a při pádu muže ze žebříku došlo ke zranění. Ačkoliv traktor byl pojšitěný, pojišťovna Triglav odmítla plnění zraněnému muži ve výši 15 944 eur (zhruba 430 tisíc Kč), že pojištění traktoru se nevztahuje na mimo silniční provoz. Nakonec celý případ začal řešit evropský soudní dvůr a ten dospěl k závěru, že ochrana poškozených musí být i mimo veřejné komunikace. 

V ČR platí, že všechna vozidla, která se pohybují po veřejné pozemní komunikaci musí mít uzavřené povinné ručení. Existují však vozidla, které jsou schopna se po silnici pohybovat, ale majitelé s nimi na veřejné komunikace nevyjíždí, protože to není potřeba. Jedná se třeba o traktory, důlní nakladača, rypadla a další. Tímto se dá velmi podstatně ušetřit na povinném ručení. Toto se však s novelou zákona o povinném ručení změní a povinné ručení budou muset mít i tyto stroje. V současné době je novela zákona v mezirezortním připomínkovém čtení.
 
Novela zákona počítá s tím, že tato vozidla by měla mít od 31.5.2016 sjednáno povinné ručení - pojištění odpovědnosti z provozu vozidel. 
 
V zákoně, který bude součástí českého práva stojí, že „Půjde především o vozidla nepodléhající povinnosti registrace v registru silničních vozidel, například o pracovní stroje, které jsou v souladu s jejich obvyklou funkcí určeny k pohybu po pozemních komunikacích“. 
 
Ve stavebnictví se jedná třeba o kolové bagry a rypadla. Toto budou dodatečné náklady stavebních firem; naštěstí většinu z vozového parku však firmy pojištěné mají a proto náklady nebudou příliš dramatické. 
 
V celé ČR se může jednat o desetitisíce kusů v cenách od několika set do několika tisíc Kč za jedno pojištění. 
 
Nicméně zákon přesně nevymezuje typ vozidel, která nově budou muset mít uzavřené povinné ručení. V zákoně je totiž poznámka o tom, že jednotlivé členské země EU budou oprávněné určité typy vynechat, například vozidla se zvláštní poznávací značkou.
 
Evropská komise chce všechny prostředky nebo stroje pohybujících se v jakémkoliv prostoru, kde by mohlo dojít ke škodě  na majetku nebo zdraví, pojistit. A nezáleží na tom zda se pohybují nebo stojí. V případu úrazu na slovniské farmě soudní dvůr rozhodl, že určující je použití vozidla, které odpovídá jeho normální funkci.
 
Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin