Povinné ručení letos výrazně zdraží

03.04.2015

Povinné ručení letos výrazně zdraží. O důvodech proč tomu tam je, jsme psali již psali zde. O dalších úpravách cen jsme psali také zde. Dle anketního průzkumu mezi pojišťovnami, které poskytují povinné ručení, vyplynulo průměrné zdražení sazeb povinného ručení o 5 procet. Navíc pravděpodobně by k dalšímu růstu cen mohlo dojít i v průběhu roku. 

Jednou z úprav nového občanského zákoníku je zrušení tabulek , které upravovaly vyplácené částky pojišťovnami v případě škod na zdraví. Touto úpravou dojde ke výraznému zvýšení částek, které budou muset pojišťovny zaplatit poškozeným, odhadem by se mělo jednat o růst až 25 procent. Dále jde o vyšší odvody o 3 procenta do Fondu zábrany škod a paušální platbu 5600 Kč za jednu hodinu při výjezdu hasičského sboru. 

Průměrná škoda na zdraví dosáhla loni v důsledku úprav občanského zákoníku 600 tisíc korun, což bylo o polovinu více než v roce 2013. Od začátku roku 2014 byl z vybraného pojistného hrazen také tříprocentní odvod do Fondu zábrany škod, kam pojišťovny poslaly zhruba 550 milionů korun.

Populární ČSOB Pojišťovna zvyšovala svoje sazby povinného ručení během února o 3,5 procenta.  Pojišťovna očekává poměrně znatelný růst nejen v nejbližším období, ale i následujících letech. 

K výraznějšímu zdražení došlo u pojišťovny AXA, která ceny zákonného pojištění navýšila o šest procent. Nicméně pojišťovna dopředu avizuje, že další úpravy cen závisí na tom, zda se podaří vyřešit finanční likvidaci škod způsobených nepojištěnými motoristy.

Česká pojišťovna plánuje zdražit povinné ručení o pět procent. Jako důvod uvádí vyšší odškodné právě díky novému občanskému zákoníku. Další zdražování možná bude následovat až se promítnou výše zmíněné povinné odvody hasičům a Fondu zábran škod.

Pojišťovna UNIQA pro tento rok zvýšila cenu povinného ručení řidičům nerovnoměrně mezi 3 až 5 procenty. S tím, že rizikoví řidiči, kteří mají vysokou nehodovost budou mít povinné ručení výrazně dražší oproti ukázněným řidičům. 

Pojišťovna Wüstenrot ceny povinného ručení až na drobné úpravy příliš neměnila. Došlo k drobnému zvýšení cen pro několik segmentů jako například zvýšení ceny povinného ručení pro právnické osoby.

Kooperativa se rozhodla po úpravách občanského zákoníku zdražit zhruba u 25 procent klientů. U těchto klientů dojde ke zdražení povinného ručení celkově o 6 procent. U zbytku Ostatní méně rizikoví klienti prý budou platit stejně jako v předchozím roce či dokonce méně.

Česká podnikatelská pojišťovna nezvýší ceny povinného ručení plošně nicméně bude zdražovat pojištění dle jednotlivých segmentů řidičů. Důvodem je nárůst celkových nákladů pojišťovny pojistných plnění povinného ručení z důvodu růstu zahraničních pojistných událostí. 

Podobný přístup zvolila i pojišťovna Allianz, která ceny povinného ručení určuje individuálně pro každého klienta. Pojišťovna také nabízí každému klientovi možnost si pojistku složit, dle svých požadavků. K dispozici mají čtyři základní balíčky, které mohou různě modifikovat. 

Jak vyplývá z analýzy jednotlivých pojišťoven, tak naprostá většina z nich utváří ceny dle různých segmentů jako například druh vozidla, objem motoru, místo bydliště pojistníka a další. V současné době povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven

 
Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin