Postup uplatnění povinného ručení při dopravní nehodě v zahraničí

27.01.2013


Pokud jste se rozhodl vydat automobilem do zahraničí, ujistěte se, že máte sjednané platné povinné ručení a nezapomeňte si s sebou vzít zelenou kartu pro případ dopravní nehody.

 

1) Způsobil jste dopravní nehodu v zahraničí

Pokud jste způsobil dopravní nehodu v zahraničí, sdělte poškozenému své jméno, příjmení a bydliště, státní poznávací značku vozidla, kterým byla způsobena škoda, obchodní jméno pojistitele u kterého bylo uzavřené povinné ručení, číslo zelené karty + kompletní údaje z rubriky č.4.

Zelenou kartu od uzavřeného povinného ručení je nutné mít v zahraničí vždy sebou pro případ, že bude vyžádána orgány na území cizího státu nebo pro případ dopravní nehody. Na zadní straně zelené karty jsou uvedeny adresní údaje Národních kanceláří včetně kontaktních údajů České kanceláře pojistitelů.
 

Se všemi účastníky dopravní nehody vyplňte Evropský záznam dopravní nehody (Pokud je k dispozici). V opačném případě postačí záznam o dopravní nehodě pro uplatnění povinného ručení sepsat na volný list papíru).

Pokud máte Evropský záznam dopravní nehody v češtině a ostatní účastníci v jiném jazyce, jde o obsahově shodné formuláře. Proto jsou jednotlivé body ve formuláři číslovány. Pomocí českého evropského záznamu dopravní nehody si můžeme přeložit formulář v jiném jazyce a ten poté vyplnit. Pokud si nebudete jistí, je možné vyplnit s ostatními účastníky dopravní nehody oba dva formuláře (český i zahraniční). Před oddělením kopií formuláře, je nutné označit vyplněné body k dopravní nehodě a uvést jejich celkový počet.

K formuláři je vhodné připojit plánek místa dopravní nehody včetně fotodokumentace. 

Nezapomeňte si zapsat jména a adresy řidičů havarovaného vozidla/ vozidel a údaje o těchto vozidlech. Také si zapište případné výpovědi svědků dopravní nehody a jejich údaje pro pozdější bezproblémové vyřešení plnění z povinného ručení či havarijního pojištění.

Vždy se snažte k dopravní nehodě zavolat policii. Každá země má pro povinnost přivolání policie k dopravní nehodě jiná pravidla (vážnost dopravní nehody, výše škody na majetku, škody na zdraví, příp. usmrcení).

Pokud je dopravní nehoda šetřena policií, protokol podepište pouze v případě, že mu rozumíte a souhlasíte s jeho zněním. V případě pochybností do něho česky připište své stanovisko k dopravní nehodě.

Bezodkladně oznamte pojistiteli, u kterého máte uzavřené povinné ručení či havarijní pojištění, že došlo ke škodné události a dodejte mu všechny doklady o dopravní nehodě.

V případě, že se vám ze zahraničí nedaří svého pojistitele kontaktovat, obraťte se na národní kancelář pojistitelů země, ve které došlo k dopravní nehodě. Její kontaktní údaje a dresu najdete na zadní straně zelené karty.

2) Utrpěl jste škodu provozem vozidla na území cizího státu

Pokud vám někdo způsobil škodu na území cizího státu, zjistěte si od škůdce jeho jméno, příjmení, bydliště, státní poznávací a mezinárodní značku vozidla, kterým vám byla způsobena škoda, obchodní jméno a sídlo pojistitele u kterého má škůdce uzavřené povinné ručení, číslo pojistky a zelené karty + údaje z rubriky č.4.

Se všemi účastníky dopravní nehody vyplňte Evropský záznam dopravní nehody. Při vyplňování postupujte stejným způsobem, jako viz výše. K záznamu o dopravní nehodě připojte náčrtek místa dopravní nehody včetně fotodokumentace.

K dopravní nehodě vždy zavolejte policii. Pokud je dopravní nehoda šetřena policií, podepište protokol pouze v případě, že mu rozumíte a nemáte k závěrům policie žádné připomínky. V opačném případě k záznamu v češtině připište své výhrady.

Nezapomeňte si zapsat jména a dresy všech zúčastněných řidičů a údaje o jejich vozidlech

(státní poznávací značka, výrobní značka a typ vozidla, barva vozidla) 

Účastníkům dopravní nehody sdělte své jméno a adresu. 

Pro uplatnění svého nároku na pojistné plnění z povinného ručení či havarijního pojištění se obraťte na pojistitele škůdce. 

V případě, že jste byl poškozen vozidlem, které nemá povinné ručení, můžete se obrátit na garanční fond příslušného státu nebo na garanční fond ČR.
 

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin