Pojistné podvody - Smát se nebo brečet?

16.06.2014

Že je člověk od přírody tvorem vynalézavým, je díky pár jedincům (Einstein, Mozart, Newton) nám snad známo, ale tím to rozhodně nekončí.

Člověk je také tvorem vypočítavým a v momentě, kdy se vynalézavost protne s vypočítaným kalkulem, vzniká člověk, který je hoden na pasování do stavu podvodníka a podfukáře v rámci pojistného podvodu.

V našem příspěvku se zaměříme především na pojistné podvody u pojištění motorových vozidel.

Tudíž „duševní výkony“ lidí, kteří jsou schopní si např. zapálit vlastní dům nebo zdatně fingovat smrt nějakého člena své rodiny, radši nechme povážlivě stranou.

Jak vypadá takový klasický den pojistného podvodníka s auty

Jedním z možná stále nejrozšířenějších způsobů pojistných podvodů s auty, je u nás tzv. aranžmá dopravních nehod, kterými se zabývají mimo zdatných jednotlivců i celé organizované skupiny kriminálních podvodníků. Používání „bílých koňů“ je v takových skupinách na denním pořádku.

Jedním z dalších možných pojistných podvodů, je záměrně nadhodnocování škody, a to v momentě, kdy opravdu reálná škoda na vozu je s trochou fantazie dále popoháněná do dalších škodných závratností.

Případy hlášení falešného odcizení vozidla, které slavně poté „vstává z hrobu“ jsou také stále aktuálními fenomény moderních trendů pojistného podvodu.

Mezi ale takové nepřekonatelné legendy, které kolují mezi jednotlivými pojistnými likvidátory, patří např. „srnčí chlupy“ na kapotě poničeného automobilu, které po odborném přezkoumání vyšly najevo jako prachobyčejné kuchyňské koště.

Jaký může být trest za pojistný podvod?

Pojistný podvod je klasifikován jako trestný čin neoprávněného obohacování se na úkor pojistitele.

Samozřejmě závisí na případu, ale obecně se dá natvrdo říci, že sazba nepodmíněného odnětí svobody až do výše 10 let není zpravidla moc humornou záležitostí.

Ono i za uvedení nepravdivých údajů o pojistníkovi při uzavírání pojistné smlouvy hrozí odnětí svobody na 2 roky.

Zde je také důležité připomenout, že pokus o vrácení podvodně vyplacených peněz „ke spravedlnosti konvertovaných“ podvodníků už nic moc na skutkové podstatě trestného činu nezmění.

Drobné (nadhodnocování škody) nebo větší (organizování dopravních nehod) pojistné podvody se zkrátka vůbec nevyplatí. A takto smýšlející lidé mohou snadno splakat nad výdělkem. Samozřejmě v momentě, když se na to přijde.

Nejedná pojišťovna má pro podezřelé případy pojistného podvodu své Mazané Filipy

Málokterý podvodník má opravdu vše promyšleno do úplného detailu a někdy se pojišťovnám i vyplácí najmutí soukromého očka, které se na celý případ podívá z trochu jiného úhlu pohledu a upozorní na zajímavé a na první pohled netušené souvislosti.

Neboli nemyslete si, že pojišťovny jde tak snadno „nalakovat“, protože každým rokem se vynakládá nemalý čas a úsilí na zlepšení stavu boje s pojistným podvody.

A tak se nelze divit poté veřejně publikovaným informacím, že již dlouho se v pojišťovacích kruzích mluví o využití tzv. hlasového detektoru lži (klienti Allianz již znají), který by dokázal zaměstnancům z řad pojišťoven dát do rukou další potřebné porovnávací indicie pro posouzení věrohodnosti celého případu.

Postupné začleňování nejmodernějších technologií do procesu vyšetřování pojistných podvodů velmi napomáhá i jejich samotnému úspěšnému odhalení (a to nepočítáme lidi, kterým svědomí nakonec nedá, a sami to glosují pak pojišťovně s dopisem, že se tedy jako omlouvají, čímž se pokus o trestný čin jen tak odpárat stejně nedá).

Přes 7 tisíc podezřelých případů ročně u pojištění motorových vozidel

No moc lichotivě to nezní, ale co si budeme namlouvat, my Češi, jsme prostě nátura, která když „může, tak zkusí“. Na druhou stranu ale nemějme iluze, že ve světě je to o něco lepší než u nás, protože tak jednoduché to také není.

Zajímavou celosvětovou statistikou je to, že až okolo 35% pojistníků se pokusí svou mateřskou pojišťovnu jednou za život podvést.

Na závěr našeho článku nám to nedá a lehce provokativně se prostě zeptat musíme, tak co, a za jakou stranu kopete vy?

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin