Mikrospánek za volantem - jde o každou vteřinu vašeho života

14.12.2014

Jedna, dva, tři. Ano, jen tři vteřiny stačí, aby váš život byl nenávratně ztracen a mikrospánek nad vámi vyhrál v důležité bitvě o váš život.

Tři vteřiny, během kterých absolutně „vypnete“ a vaše hlava přestává reagovat na jakýkoli vnější vizuální či zvukový podnět.

V první vteřině najednou mizí silnice a okolo projíždějící auta. Ve druhé vteřině postupně vypovídají činnost svaly a ruce pomalu pouštějí volant.

Třetí vteřina je vteřinou zpanikaření a šoku, při kterém se naplno vracíte do plného vědomí a zmateným strhnutím volantu se snažíte zachránit vzniklou situaci na silnici, jenže to už je dost často také pozdě.

Tělo vám samo řekne, kdy je unavené

Je důležité vědět, že mikrospánek se nedostavuje jen tak sám od sebe, ale že mu předcházejí určité příznaky, které pro vás mají být alarmujícím signálem, že něco není úplně v pořádku.

Téměř se železnou pravidelností jde o signály na první pohled velmi nenápadného charakteru, jako např. neklidné sezení na sedadle, trhavé pohyby hlavy nebo pálení očí.

K tomu se začne postupně přidávat rostoucí pocit ospalosti, kdy musíte začít vyvíjet čím dál tím větší úsilí, abyste se mohli plně koncentrovat na dopravní situaci kolem vás, což váš začně v konečném součtu ještě více vyčerpávat.

První náznak únavy? Nepřepínat se a radši zastavit

O této fázi se tvrdí, že člověk začne tzv. nadměrně přepínat chod svého organismu. Proto si zapamatujte, že lepší je vždy radši zastavit a trochu se nadýchat čerstvého vzduchu a odpočinout si, než se snažit hrdinsky pokračovat v jízdě za každou cenu na jeden zátah.

Měli byste si uvědomit, že takový řidič ohrožuje svým nerozumným chováním často smrtelně i ostatní účastníky silničního provozu, a to rozhodně není ničím zodpovědným ze strany daného řidiče.

Monotónní jízda po dálnici + nedostatek spánku = tichý zabiják

Za vše může váš mozek, který v případě jednostranně ubíhající jízdy v dálničním pruhu není dostatečně smyslově stimulován, a tak začíná postupně utlumovat svou vědomou aktivitu, až do vrcholného bodu tzv. klidové fáze, která se pozvolná mění na fázi začínajícího mikrospánku.

Pokud tedy dopředu víte, že pojedete dlouhou dobu po různých dálničních úsecích a budete muset jet i přes noc, tak si rozhodně dopřejte kvalitní a ničím nerušený spánek. Lepší rada opravdu asi neexistuje.

Samotnou jízdu po dálnici je dobré si rozvrhnout na vícero odpočinkových etap a hlavně se případně nestresovat, že dorazíte například později, než jste měli původně v plánu.

Kdo je únavou za volantem nejvíce ohrožen? Mladí lidé do 30 let!

Z dlouhodobě prováděných psychologických studií a statí vychází jasný závěr – mladší lidé (nehledě na pohlaví) do cca 30 let, jsou nejvíce ohroženou skupinou, kterou mikrospánek může postihnout. A jak to?

Pokud si představíte mladého a úspěšně prosperujícího podnikatele, tak vám asi hned bude jasné, že takový člověk se bude spánkem nutně zabývat jedině v momentě, kdy jeho tělo vypoví zničehonic svojí poslušnost.

A stát se to zrovna v dopravní situaci, tak se zase vracíme k názornému příkladu na začátku našeho článku.

Právě kvůli tomu, že mladí lidé jsou obecně více schopni odsouvat spánek až na poslední místo ve svém životním žebříčku, tak proto psychologové a lékaři spouštějí Damoklův meč nad těmito lidmi o něco více.

Jak neusnout během řízení za volantem?

Snažit se myslet o krok dopředu je u otázky mikrospánku tou nejlepší možnou obranou proti němu.

Pokud chcete zdárně absolvovat dlouhou cestu autem, tak byste neměli opomíjet již zmíněný dostatečný přísun regenerujícího spánku a dělání řádných zastávek na odpočívadlech, benzínkách apod.

Počítejte ale i s tím, že i pokud si sebe více odpočinete, tak pozornost nemůžete udržet neomezeně, proto např. střídání se v řízení se spolujezdcem je dobrým nápadem, jak při nadměrně dlouhých cestách efektivně rozmělníte únavu a ospalost.

Pití energetických a kofeinových nápojů krátkodobě určitě „nakopne“ váš organismus, ale při opravdu delších tratích nikdy plnohodnotně nenahradí několikahodinový spánek.

Doporučujeme hledět i na to, abyste měli dostatečný přísun tekutin (tím myslíme především vodu) a hlídali si teplotu v autě, protože při pocitech ospalosti, příjemná teplota v kabině urychluje utlumení vaší mozkové činnosti a mikrospánek už může číhat „za otevřenými dveřmi“.

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin