Kdy vás povinné ručení (ne)ochrání

01.11.2015

 

Kdy vás povinné ručení (ne)ochrání

 
1. Nulové plnění od pojišťovny
 
Padesátiletý Mirek byl viníkem autonehody, při které nedobrzdil a naboural před ním jedoucí vozidlo. To by nebylo to nejhorší. Nejhorší na tom bylo, že nehoda se stala při návratu z oslavy, která se Mirek aktivně účastnil. Přivolaná policie zjistila u Mirka přítomnost alkoholu. Pojišťovna sice po nahlášení Mirkem škodu z povinného ručení uhradila, nicméně časem případ prověřila a vyžádala si po Mirkovi úhradu celé škody, protože v podmínkách všech pojišťoven je důrazně uvedeno, že pojistka se nevztahuje na požití alkoholu
 
Možné důsledky:
 
To je jedním z typických případů, kdy pojišťovna nebude hradit ani část škody a celé pojistné plnění budete muset uhradit ze svého. Samozřejmě se vyjímka nevztahuje jen na alkohol, ale jakékoliv omamné látky. To samé platí, kdyby Mirek odmítl podstoupit test přítomnosti zakázaných látek. Vše je uvedeno v zákoně, proto není možné například výběrem určité pojišťovny tyto rizika eliminovat. 
 
2. Nezaplacené povinné ručení
 
Dvacetiletý Jaroslav jel centrem Litvínova a u nákupního centra při odbočování vlevo přehlédl na přechodu mladou ženu a srazil jí. Jaroslav se naštěstí zachoval po havárii jak měl - rychle zavolal pro zdravotní pomoc a policii pro vyšetření nehody. Naštěstí žena utrpěla pouze život neohrožující zranění, ale byla hospitalizována a zůstala nějakou dobu v nemocnici. Do normálního života se mohla zapojit teprve za tři měsíce. 
 
Možné důsledky:
 
Kdyby Jaroslav neměl zaplacené povinné ručení, tak by musel poškozené osobě zaplatit kompletní léčbu. To znamená odškodnění za bolest a pokud by zdravotní následky zůstaly trvalé, tak by musel zaplatit škodu v případě ztížení společenského uplatnění. Také by Jaroslav musel ženě zaplatit rozdíl v ušlém zisku, tj. rozdíl mezi dávkami, které by žena obdržela od státu v průběhu léčby a jejím platem, který pobírá v zaměstnání. Také je dobré zmínit, že by Jaroslav musel platit veškeré další náklady spojené s léčbou mezi které patří rehabilitace, nákup léků nehrazených pojišťovnou, zajištění každodenního fungování jako nákup stravy a další. 
 
Nejhorší případ by nastal pokud by se žena nemohla vrátit do původního zaměstnání a musela jít vykonávat hůře placené zaměstnání. V tomto případě by Jaroslav musel zaplatit rozdíl mzdy mezi oběmi zaměstnáními. Tato škoda by se v průběhu let vyšplhala na statisíce až miliony. Pojišťovna by ji nejprve uhradila z garančního fondu, ale v druhém kroku by ji stejně musel uhradit Jaroslav.
 
3. Limity povinného ručení
 
Zákonem jsou limity povinného ručení určeny minimálně ve výši 35 milionů Kč za škody na zdraví a na 35 milionů Kč pro škody na majetku. Ačkoliv se tyto limity zdají víc než dostatečné opak může být pravdou.
 
Možné důsledky:
 
Vezměte například zranění dítěte při autonehodě, které bude mít trvalé následky jež mu ztíží společenské uplatnění viz informace výše. Náklady mohou klidně přesáhnout 50 - 100 milionů Kč. Toto by nastalo zejména, kdyby zraněný jedinec nemohl v dospělosti pracovat a náklady na léčbu se ztrátou výdělku by se vyšplhaly opravdu vysoko. Výše limitu plnění by nestačila a rozdíl by opět musel viník nehody platit ze svých prostředků.
 
Jako další nástraha je ovšem nutno brát nepříliš zřejmou škodu, kterou bychom způsobili svému příbuznému. Nejde tedy jen o škody nám neznámých lidí. I zde bychom museli případné náklady na léčbu platit ze svého pokud by byly vyšší než limity povinného ručení. Proto je velmi dobré zvážit, zda si nepřiplatit u povinného ručení za vyšší limit, většinou totiž rozdíly mezi pojistkami bývají minimální. 
 
4. Doplňková připojištění k povinnému ručení
 
Vysokoškolská studentka Nela si vyjela s kamarádkami na párty do Prahy. Bohužel při tankování na čerpací stanici omylem natankovala do nádrže místo nafty benzín a po krátké jízdě motor vypověděl službu. Nela si nebyla jistá, zda pojistka obsahuje asitenční služby i pro tyto případy a proto zavolala svému příteli. Ten bohužel také nevěděl, ale zavolal na linku 1224, které je pro podobné případy zřízena Českou kanceláří pojistitelů. Ta jí přepojila na pojišťovnu, která jí poskytla informace o asistenčních službách obsažených v povinném ručení. Bohužel se dozvěděla, že má zakoupené pouze základní asistenční služby a ty neobsahují odtažení vozidla v případě natankování špatného paliva. Nakonec si asistenční službu stejně zavolala s tím, že jí bude muset sama zaplatit. 
 
Důsledky:
 
Další z případů při sjednání povinného ručení. Většinou klienti hledí na cenu jako první a nejdůležitější veličinu. V případě vyšší investice do povinného ručení volí vyšší limity krytí a nebo pojištění čelního skla. Koupě rozšířené asistence bývá až v dolní polovině mezi volbami doplňkových pojištění povinného ručení. Asistenční služba přitom vám může pomoct s opravou nebo odtahem vozidla, případně zajistit náhradní ubytování. Dalším příkladem doplňkových pojištění může být například střet se zvěří, který se dá u některých pojišťoven jako doplňkové pojištění také přikoupit. 
 
Jak vybrat nejlepší pojištění vašeho vozidla?
 
Jak již jsme zmínili v předchozích informací článku, je důležité kromě ceny také sledovat parametry pojištění, zejména limity krytí škod a doplňkové pojištění ve vztahu k povaze užití vozu, například rozšířené asistenční služby.
 
Odměna za jízdu bez nehod
 
O tom že výši pojistného ovlivňují zejména bonusy/malusy tedy počet měsíců bezeškodního průběhu jsme již psali mnohokrát. Některé pojišťovny umožňují bonusy převádět mezi rodinnými příslušníky a mezi rodným číslem a IČ fyzické podnikající osoby. 
 
Rychle a za dobrou cenu
 
Využijte náš online srovnávač povinného ručení a dostanete přehledně nabídky od pojišťoven s cenami a interaktivním srovnáním jednotlivých variant pojistek. Náš srovnávač nabízí kalkukačku pro srovnání nejlevnějšího povinného ručení a navíc od nás dostanete k sjednanému povinnému ručení zdarma například LED žárovky a další hodnotné dárky. 
 
Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin