Kde platí zelená karta; doklad o uzavření povinného ručení

03.12.2012

Zelená karta je také vstupenkou vašeho vozidla do cizích zemí bez nutnosti uzavřít zde další povinné ručení. Platnost zelené karty je podle zákona č. 168/199 Sb., platná pro všechny státy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a dalších států, které jsou uvedeny ve vyhlášce ministerstva financí (MF).

Na první straně Zelené karty jsou uvedeny rozeznávací značky států, které jsou členy Rady kanceláři. Zená karta je v té které zemi platná pouze v případě, že zde její rozeznávací značka není přeškrtnuta.

V současné době platí zelená karta v těchto zemích:

Albánie, Andora, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Írán, Irsko, Island, Izrael, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Maroko, Monako, Moldavsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Srbsko a Černá Hora, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Vatikán.

S těmito zeměmi jsou uzavřené dva typy smluv tzv. Multilaterální dohoda a Jednotná dohoda.

V zemích, se kterými je uzavřená Multilaterální dohoda není nezbytně nutné mít s sebou zelenou kartu. Platí zde stejná potvrzení, která používáme v ČR, případně pouze státní poznávací značka. 
Jakákoliv vámi způsobená škoda je automaticky hrazena z garančního fondu a poté po příjezdu zpět do ČR je tato částka požadována na pojišťovně, u které máte uzavřené povinné ručení. V případě, že nemáte uzavřené platné povinné ručení, je tato částka po návratu do ČR vymáhána na vás.

Zelenou kartu musíte mít vždy s sebou v zemích, ve kterých je uzavřená pouze Jednotná dohoda. Pokud ji nebudete mít s sebou, budete si muset nechat za poplatek vystavit novou Zelenou kartu nebo vás nechají zaplatit hraniční pojištění (pojištění odpovědnosti neboli povinné ručení vztahující se k dané zemi přímo na hranicích) v plné výši. Toto pojištění odpovědnosti -povinné ručení, ale v praxi vždy vyjde několikanásobně dráž, než běžné povinné ručení.

Pokud se rozhodnete vydat do zemí, se kterou není uzavřená ani jedna ze zmíněných smluv (např. Kosovo), budete muset uzavřít pojištění odpovědnosti – povinné ručení vztahující se k dané zemi přímo na hranicích (hraniční pojištění). Toto pojištění je ale dražší než klasické povinné ručení a navíc ho musíte uzavřít v každé takovéto zemi zvlášť. Je tedy vhodné si cestu po těchto zemích pečlivě naplánovat a počítat s vyššími výdaji za pojištění odpovědnosti – povinné ručení při vstupu do těchto zemí.
Celkem zajímavou informací může být také to, že limity pojistného plnění nejsou v rámci jedné pojistné smlouvy pro všechny země stejné. Limity pojistného plnění jsou tady pro nás v každé zemi jiné (kopírují limity dané země). Znamená to tedy, že přejedeme-li německé hranice, náš limit plnění se automaticky zvyšuje podle běžných limitů na německé straně. Samozřejmě to samé platí i v případě Ukrajiny, kde se ovšem pojistné limity přirozeně sníží.

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin