Josef Macháček: i přes vypadnutí ze soutěže jsem spokojený

20.01.2014

Jezdec KM Racingu si na Rallye Dakar odbyl premiéru v automobilové kategorii a přemýšlí o vylepšení své buggy.


Cílem Rallye Dakar sice neprojel, ale zklamání z předčasného odstoupení v deváté etapě převážily pozitivní poznatky a smělé myšlenky na budoucnost. Šestapadesátiletý matador motoristických maratonů Josef Macháček měl s buginou MD Optimus Nissan technické problémy od začátku soutěže, na druhou stranu je s ní velice spokojený a plánuje další zdokonalení.

Jak hodnotíš s odstupem několika dní svou dakarskou premiéru v automobilové kategorii?
Jsem spokojený s tím, že jsme odjeli velkou porci kvalitních kilometrů. I s přejezdy jich bylo zhruba 7200. Potěšilo mě, že když jsme neměli potíže, pohybovali jsme se ve čtvrté desítce. Příjemnou změnou proti dřívějším startům s motocyklovou čtyřkolkou byla spolupráce s navigátorem Vlastou Tošenovským. Mohl jsem se stoprocentně věnovat řízení a nemusel koukat do žádných papírů. Auto kromě pár drobných věcí fungovalo, začal jsem mu věřit a stačil si zvyknout na jeho úžasné jízdní vlastnosti. Potěšitelné je i to, že jsem neskončil kvůli tomu, že bych nezvládl náročnou trať.

Napadá tě, jestli by jsi mohl udělat něco jinak než se odehrálo?
Na to se dá těžko odpovědět, ale popravdě ani jedna z devíti odjetých etap neskončila tak, jak jsem si představoval. Nikdy se neukázal reálný obrázek skutečnosti. Vždycky se v průběhu etapy přihodilo něco, co ovlivnilo náš výkon a výsledek. Technické závady nevznikly z toho, že bychom něco poškodili. Naopak jsem jel opatrně, s rezervou a při zdi.

V devíti odjetých etapách tě postihly závady spíš kurióznějšího charakteru. Dalo se jim nějakým způsobem předejít?
Souhlasím s tím, že moje poruchy patřily někam do říše nenormálních. Jelikož příprava techniky na Dakar nebyla kvůli jejímu pozdějšímu pořízení úplně ideální, očekával jsem úplně jiné závady. Jen se ale potvrdilo, že na Rallye Dakar musí být příprava víc než stoprocentní. Jenže naše problémy by se asi nedaly podchytit ani nejdůkladnější prohlídkou, takže se jim určitě předejít nedalo.

Už se podařilo vysvětlit, proč prasklo kolínko v tlakové sekci, následkem čehož došlo k zadření převodovky a k odstoupení?
Názory na kolínko se různí. Někdo říká, že je bezpečné, jiný zase že praská každou chvíli... V mém případě je trochu záhada, proč neprasklo v nejslabším, ale v nejsilnějším místě. Největší zrada pak byla v tom, že jsme o jeho porušení neměli ani potuchy a jeli tak dlouho, až olej úplně vytekl. Zadřeli jsme převodovku, a tu pak nešlo vyměnit, protože v servisu firmy MD Optimus náhradní neměli. Jinak bychom Dakar asi dojeli. Nejsem ale sám, kdo doplatil na banální závady.

Můžeš si z neúplného dakarského vystoupení vzít do budoucnosti nějaké poučení?
Poznal jsem soustu věcí, které bych doma při normálním tréninku, ale i ve standardním závodě, nemohl zjistit. Tady se potvrdilo, že tahle technika je na vysoké úrovni. Ověřil jsem si, že jsem na naprosto správné cestě. V případě, že mě nebudou pronásledovat technické problémy a ještě se trochu vylepším jezdecky, mohu se pohybovat mnohem víc vepředu než jsem byl letos.

Plánuješ už nyní účast na příštím Dakaru?
Tak k tomu je teď ještě hodně daleko, ale když všechno vyjde, přijel bych na Rallye Dakar 2015 se stejnou buginou, ale se silnějším agregátem. Měl by to být osmiválec Chevrolet o obsahu 2,2 litru a v tom případě není nereálné, že bych se mohl umístit kolem dvacátého místa. Uvidí se, jak všechno půjde. Kdyby se mi podařilo takový motor sehnat v řádech týdnů, byl by čas se připravit na červencovou Silk Way Rally. Účast v Rusku by mi tak hodně napověděla, jak by to mohlo za rok vypadat v Jižní Americe.


Jak jsi trávil dny po vašem odstoupení?
Přesouvali jsme se v doprovodném týmovém kamionu a vždycky po přijetí do bivaku jsem se hodně rozhlížel kolem sebe. Hlavně jsem obcházel stáje s buginami a okukoval soupeře, jaké mají na vozech vychytávky a technické novinky. Pro člověka, který si auto sám dodělává, to určitě nebyl proflákaný čas. 

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin