Jelen na kapotě aneb jak vyřešit střet se zvěří?

18.09.2017

Jelen na kapotě aneb jak vyřešit střet se zvěří?

Řidič to nemá jednoduché. Věčně se musí potýkat s bezohlednými předjíždějícími auty a chodci, tlačícími se na přechod mermomocí tehdy, když je zrovna červená. Když chce trochu vydechnout a projet se panenskou přírodou lesů a hor, bác – ani se nenaděje a hledí do očí lesnímu živočichovi, rozpláclému na kapotě. Co s tím?

Možná si říkáte, že jste spíš městský typ a do přírody se vydáváte maximálně dvakrát do roka, to když jedete navštívit příbuzné do Podkopné Lhoty. Věděli jste však, že lesní zvěř se vyskytuje i v civilizaci? Spousta řidičů si všimla přítomnosti srn v Praze a třeba ve Zlíně žijí zajíci dokonce na travnatých ostrůvcích uprostřed silnic. Jak se střetu vyhnout, co dělat když situace nastane a kdy pomůže pojišťovna?
 

Jak se vyhnout střetu?

Pokud před sebou uvidíte zvíře, snažte se zpomalit na co nejnižší rychlost. Rovněž pomůže ztlumit světla, protože přílišná záře zvířata mate a nemají možnost se včas zorientovat a utéct. Začněte troubit, aby se živočich vylekal a utekl.  Pokud zvěř neuteče, není jiného zbytí, než do ní narazit. Zní to krutě, ale zvláště na lesních cestách bývají pokusy o vyhnutí častou příčinou smrti řidičů. Střet se zvěří odnese jen vaše kapota, ale náraz do stromu vás může stát život.
 

Jak postupovat po srážce

Možná vás napadne, že když vám ten neopatrný jelen tak zdevastoval auto, tak aspoň pohostíte celou rodinu kvalitním jelením gulášem. Pokusem o odvoz si můžete vykoledovat pokutu, protože bude brán jako pytláctví. 
V první řadě zavolejte policii. Tuto povinnost má řidič i tehdy, pokud je škoda zanedbatelná či dokonce vůz nebyl poškozen vůbec. Policie musí zajistit odklizení mrtvého zvířete a kontaktování příslušného mysliveckého orgánu. Možná ve vás vzplane naděje, že by vám myslivci mohli škodu uhradit.
 
Ovšem podle českých zákonů nepatří divoce žijící zvíře nikomu, tudíž za ně nemůže nikdo nést odpovědnost. Jiná situace by byla, pokud byste se srazili s krávou, psem či jiným domácím zvířetem. Za ně nese odpovědnost jejich majitel, po kterém lze nárokovat škodu. 
 
Když jsme nakousli téma proplacení škody, s tím vám pomůže vaše pojišťovna. Zkontaktujte jejich asistenční službu, která vám poradí, jak při nehodě postupovat. Pokud máte havarijní pojištění, kde toto riziko je zahrnuté, máte vyhráno. 
 
Ovšem může vám v tomto případě pomoct i povinné ručení? Spousta pojistek toto riziko nabízí v rámci připojištění. Prostřednictvím srovnávače Porovnej24.cz jsme zjistili, na kolik vás vyjde a co za něj dostanete. Pokud si pojištění střetu se zvěří zahrnete do své pojistky povinného ručení, její výsledná cena se zvedne o 400 – 1000 Kč. Spousta pojišťoven nabízí za pouhých 600 Kč krytí do výše 100 000 Kč.
 
„Tato investice se určitě vyplatí.“ Tvrdí Zbyněk Laisek z Porovnej24.cz. „Střet se zvěří se může na vašem autě podepsat poničením ve výši několika desítek tisíc korun. A nemusí se jednat jen o masivního jelena, který mimochodem může způsobit škodu i v řádu statisíců. Stačí se ve velké rychlosti srazit se zajícem. Našemu klientovi i tak malé zvíře způsobilo škodu přes 50 000 Kč.“
 
Při nehodě se snažte vše zdokumentovat, pořiďte fotografie mrtvého zvířete i poškozeného auta. Tyto důkazy vám pomůžou, až budete uplatňovat škodu u pojišťovny.
 
Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Výpověď povinného ručení aneb jak změnit pojišťovnu

10.12.2017

Může se to stát i vám. Pochvalujete si, jak výhodné povinné ručení máte a najednou bác! Uvidíte nabídku o polovinu levnější, zato s ještě lákavějšími připojištěními, než má vaše dosavadní smlouva. Jak v takovém případě realizovat výpověď povinného ručení u vaší stávající pojišťovny?

Více

Povinné ručení 2018 – jaké změny nás čekají v příštím roce?

07.12.2017

Mnoha řidičům možná vrtá hlavou, jak se povinné ručení změní v roce 2018. Hlavními tématy budou nepojištění řidiči a zvyšující se škody u autonehod.

Více

Kdo vám uhradí škodu, když viník ujede z místa nehody?

05.12.2017

Ne každý řidič má povahu Mirka Dušína a mezi motoristy jsou i takoví, kteří neváhají z místa nehody ujet. Na co máte v takovém případě nárok?

Více

Obchodní partneři