Jakou částku zvolit u povinného ručení

12.09.2017

Jakou částku zvolit u povinného ručení? Spousta řidičů zbytečně riskuje

Uznáváme, že povinné ručení nepatří zrovna k nejoblíbenějším výdajům. Vždyť komu by se chtělo měsíčně platit za možnost, že jinému řidiči bude uhrazena škoda? Ovšem tímto pojištěním chráníte hlavně sebe před obrovskými dluhy v budoucnu.

Jak už z názvu vyplývá, tento typ pojištění je nařízený zákonem, tudíž se jeho placení zkrátka nevyhnete. „Spousta řidičů se snaží tento nepopulární výdaj odbýt a sáhnout po nejlevnějším produktu, aby měli tuto povinnost z krku.“ Upozorňuje na častý nešvar Zbyněk Laisek, majitel firmy Porovnej24.cz. „Mnoho z nich si neuvědomí, že minimální zákonná hranice 35 milionů Kč v některých případech nemusí stačit a člověk pak může hořce litovat, že nedal pár stovek navíc za krytí, které by bylo o několik milionů vyšší.“

Rvát vlasy si v budoucnu můžete tehdy, pokud…

…Zaviníte něčí smrt či zmrzačení

Jaká je hodnota lidského života? Nejvyšší soud ji stanovil na 10 milionů Kč. Představte si, že zaviníte nehodu, při které zemřou čtyři osoby, což je celkem běžné skóre u spousty autohavárií. Limit vám rozhodně nebude stačit a budete muset doplácet 5 milionů Kč. 

Někdy nemusí být situace tak tragická, a přesto můžete platit jak mourovatí. Stačí, když se srazíte s autem, ve kterém jede pouze jedna osoba, která po nehodě zůstane trvale zmrzačena. A zrovna můžete mít takovou smůlu, že to bude mladý ambiciózní člověk, který má našlápnuto k hvězdné kariéře hudebního virtuosa nebo klidně stačí, pokud ve svém zaměstnání pobírá velmi vysoký plat. Pokud je totiž zmrzačen vaší vinou, musíte mu hradit nejen zhoršené společenské uplatnění, ale rovněž ušlý výdělek či náklady na léčbu po celý jeho život. Pokud tato částka přesáhne 35 mil Kč, hradíte ji ze své kapsy. 

…Způsobíte ekologickou škodu

Určitě jste si všimli, že po silnicích občas jezdí celkem velká vozidla s nejrůznějšími náklady. Výjimku nepředstavují cisterny, naplněné pohonnými hmotami, chemikáliemi a jinými ne zrovna přírodními směsmi. No a teď si představte, že nějaký takový kolos nabouráte a nafta začne téct všude kolem a vsakovat se i do té krásné loučky podél silnice. Je pravděpodobné, že znečistí půdu, možná vyhubí i nějaké chráněné živočichy a pravděpodobně vsákne i do podzemních vod. Ekologická škoda je na světě a její odstranění může vyjít i na několik desítek milionů Kč.

…Nabouráte v zahraničí

Obstojnou škodu můžete způsobit i tehdy, pokud třeba pojedete autem do Chorvatska. Při přejezdu Rakouskem můžete bourat a někdo po vás bude chtít odškodnění za zničené auto a zmrzačení. A protože ve spoustě zemí jsou ceny automobilů či výše platů mnohem vyšší, pořádně se při placení prohnete.

Jaká je tedy optimální výše limitu povinného ručení? Zbyněk Laisek z Porovnej24.cz doporučuje alespoň 50 mil Kč. Možná máte pocit, že vyšší cena povinného ručení se promítne na ceně. To je pravda, ale ne proporcionálně. Lidově řečeno – za málo peněz navíc obdržíte několikanásobně více muziky. 

Uveďme si to na příkladu. Do srovnávače cen Porovnej24.cz jsme zadali parametry automobilu Škoda Fabia. Pokud si klient vybere nižší výši krytí, například u ČSOB může získat pojištění za cenu 3705 Kč s krytím do 44 milionů Kč. Ovšem pokud si připlatí 593 Kč, získá ochranu až do výše 200 milionů Kč.

Ještě zajímavější ukázkou je pojištění od Axy. Za 3782 Kč získá povinné ručení, které jej bude krýt do 35 milionů Kč. Ovšem když si připlatí pouhých 372 Kč, pojišťovna jej bude krýt až do 140 milionů Kč. 

Když si to ukážeme v číslech, výsledek je ještě mnohem víc překvapující. Když si člověk připlatí navíc o 9,84 %, získá pojistné krytí vyšší o 25%. Zde názorně vidíte, že „pár korun“ navíc placených dnes vám může ušetřit spoustu milionů v budoucnu.

 

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin