Historie pojištění

12.01.2015

 
Obecně lidé často jednoduše potřebují rozložit své riziko mezi ostatní - a tyto lidé dále chtějí přesunout riziko na subjekt, který se ním zvládne vypořádat. Toto je vlastně princip, jak vzniklo pojištění.
 

Pravidla krále Chammurapiho

 
Hlavní koncept pojištění - to jest rozložení rizika - je známý asi tak dlouho, jako samotná lidská existence. Ať to byl skupinový lov losů, kdy často šlo o život nebo třeba přeprava nákladu v několika různých rozdělených karavanách, tak aby se případně celý náklad nedostal do rukou nejrůznějších starověkých loupeživých kmenů.
 
První psaná "pojistná smlouva" se objevila v dávných dobách vytesaná na babylónském obelisku krále Chammurapiho. Celkově tento "zákoník" byl jednou z prvních forem zapsaných zákonů. Z dnešního pohledu byly tyto zákony v mnoha ohledech poměrně tvrdé, nicméně stále poskytovaly mimo jiné základní formu pojištění v tom, že dlužník nemusel splatit své půjčky, pokud by došlo k neovlivnitelnému zásahu jako invaliditě, záplavám a podobně.
 

Středověk

 
Ve středověku systém fungoval trochu jinak. Většina řemeslníků byla vyučena prostřednictvím cechovního systému. V dětství učni pracovali pro svoje pány za téměř žádný nebo velmi mizerný plat. A poté, co se stali mistry, začali platit příspěvky do cechu a zároveň cvičit své vlastní učně. Ty z cechů, které měli dostatek peněz, měli své vlastní poklady a ty již chovali jako určitý druh pojišťovny. Pokud například vyhořela mistorovi dílna, což byla poměrně běžná záležitost v dřevěných stavbách středověku, cech mu pomohl vystavět novou dílnu s pomocí peněz, které se platili do pokladny. A pokud byl mistr zabit nebo již nemohl dále pracovat, cech začal podporovat jeho rodinu nebo pozůstalou vdovu. Tento princip začal lákat čím dál více lidí, kteří opouštěli tradiční obživu v zemědělství a začali se živit řemeslnictvím a obchody. To byl jeden z důsledků nárůstu rozsahu zboží a služeb, jež byly tehdy k k dispozici. Druh pojištění použitý tehdy v cechovním systému existuje ještě dnes v podobě "pojištění skupin".
 

Piráti a nebezpečné vody

 
První praxe rozdělování rizika se objevila ve stejných londýnských obchodech s kávou, které fungovaly v dobách britského impéria jako neoficiální burza cenných papírů. Koncem sedmnáctého století vznikalo první spojení mezi Novým světěm a starými koloniemi a začala přeprava exotického zboží jako koření a drahých kovů. Prodejna kávy ve vlastnictví Edwarda Lloyda, později firma známá jako Lloyd´s, byla hlavním místem setkání pro obchodníky, majitele lodí a další, kteří hledali pojištění svého zboží. Na tomto místě byl založen základní systém financování plaveb do Nového světa. V první etapě, obchodníci se snažili financovat plavby zejména pomocí rizikového kapitálu. Výměnou za riziko, které poskytovatelé kapitálu nesli, jim byl výnos ze zboží, které kolonisté vyprodukovali a získali v Novém světě. Časem, když se zjistilo, že rizika převažují nad výnosy, přešli investoři k nové komoditě, jež jim zajišťovala opět vysoké výnosy - tabák.
 
Systém fungoval tak, že poté co bylo zajištěno financování cesty, obchodníci a majitelé lodí šli do obchodu Lloyd a předali kopii lodního nákladu investorům. Investoři, které měli zájem o převzetí rizika za dohodnutý výnos podepsali smlouvu, s podíly na nákladu a riziky. Toto byl způsob rozložení rizika, kdy jedna obchodní cesta měla více pojistitelů a ti se naopak snažili snížit riziko účastí na dalších obchodních výpravách.
 
V roce 1654, Blaise Pascal, francouz, jež je známý sestrojením první "kalkulačky", a jeho krajan Pierre de Fermat objevili způsob, jak lze vyjádřit pravděpodobnost a tím pochopit míru rizika. Pascalův trojúhelník vedl k prvním pojistné soustavě tabulek, které se stále ještě používají při výpočtu pojištění ceny. 
 

Nebezpečí ohně a moru

 
V roce 1666 zničil známý požár v Londýně okolo 14.000 budov a mnoho lidí připravil o střechu nad hlavou. Navíc se Londýn v té době stále ještě zotavoval z moru, který ho zasáhl o rok dříve. V reakci na chaos, který následoval po vyhoření města, skupina pojistitelů, která se zabývala pojištěním výhradně v námořnictví, začala nabízet pojištění proti požáru. Vyzbrojeni Pascalovým trojúhelníkem, rozšířili velmi rychle svou nabídku produktů. Další rozšíření proběhlo v roce 1693, kdy byly vytvořeny první tabulky úmrtnosti pomocí Pascalova trojúhelníku a brzy následovaly i nabídky životního pojištění. 
 

Pomalý průnik pojišťovnictví do Ameriky

 
V Evropě se pojišťovnám dařilo, zejména po průmyslové revoluci. V Americe byla situace poněkud odlišná. Život kolonistů byl plný nástrah a nebezpečí se kterým v té době žádná pojišťovna nechtěla nic mít. Statistiky byly neúprosné - nedostatkem potravin, nemocemi a válkou s domorodci téměř tři čtvrtiny kolonizátorů zemřelo během prvních 40 let osídlování. Trvalo více než neuvěřitelných 100 let, než se pojištění prosadilo i v Americe...
 
 
 
Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin