Dakar je ve dni volna, drakonickou první polovinu střídá ještě drakoničtější

11.01.2014

Rallye Dakar dospěla do Salty. Zde se po šesti etapách na dva dny zcela rozdělí konvoje motocyklů a čtyřkolek (ty zamíří na sever do Bolívie) a aut s kamiony – ty si v neděli dají těžkou etapu okolo Salty. Šest etap, které Saltě předcházely, ovšem dokonale prověřilo všechny posádky.


Pořadatelé potvrdily již dříve anoncovaný kurz, ze sprinterského závodu se pokoušejí udělat opět maratónský, s delšími etapami. "Je to tak správně. Dakar je nejtěžší závod světa a má takový být. Tyhle vlastnosti pro něj byly vždycky typické, proto se nemůže nikdo divit, že si tu sáhne až na dno," říká navigátor Vlasty Vildmana Martin Macík mladší.

"Těžké podmínky tu určitě jsou, ale pro ty, co už několik Dakarů absolvovali, to není tak strašné. Problém je to, že se jede ukrutně rychle, z toho plyne opotřebovaná technika a také občas chyby," říká Vlasta Vildman.

Ten dokončil předešlou etapu na 22. místě a celkově je patnáctý. "Dál pojedeme stále stejně, obezřetně a spolehlivě. Na duny v poušti Atacama se velmi těším, mám je natrénované a jezdit je mě baví. Pokud dojedeme do cíle a podaří se mi přiblížit k mému 14. místu z roku 2011, tak budu moc spokojený. I tak to vypadá, že posunout se vzhůru budeme moci jen za tu cenu, že někdo bude mít ještě větší problémy než my, což nikomu nepřeju, ale i takový je Dakar."

Na jeho Liazu ve dni volna proběhla běžná údržba i mimořádné úkony. "Musí proběhnout výměna čelního skla, které jsme rozbili o větev. To potkalo alespoň dalších 11 kamionů, co jsem tak napočítal, včetně vedoucího de Rooye," říká navigátor Martin Macík mladší. Na zelenožlutém liazu proběhla také výměna pneumatik, brzdových segmentů, předních brzdových nábojů, filtrů, kontrola turbodmychadel. Mimořádným úkonem byla i výměna prasklého zadního péra (jeden z trojice listů), která měla proběhnout už o den dříve, ale potřebný díl byl na korbě doprovodného MANu, který vyprošťoval Liaz Jardy Valtra. Ten se podařilo mimochodem zprovoznit, ale závada motoru neumožní další závodění. Pravděpodobně se jedná o prasklou hlavu motoru, přičemž vůz je schopný běžné jízdy, ale v intervalu 50 kilometrů je nutné dolévat chladící kapalinu.

O dni volna se vyřeší také případ pokračování v závodě u Josefa Macháčka. Ten proti všem předpokladům nakonec dojel do cíle v Tucumánu a mělo se za to, že do dalšího průběhu závodu už nezasáhne. Když však od traťových komisařů závodu obdržel průjezdní kartu do nové etapy, neváhal, nasedl a etapu kvalitně odjel. Pozdních příjezdů do cíle však mají komisaři v náročné první polovině dost, a tak musíme počkat na jejich verdikt, dodatečných penalizací ve všech kategoriích bylo uděleno dost.

Saltu postihly už o dni volna silné deště, které komplikovaly mechanikům údržbu a opravy. Může to znamenat velké omezení pro jednu z klíčových etap, sedmou s 525 kilometrů dlouhým speciálem. Množství vody z hor, stejně jako mlhy, při níž nemohou létat pořadatelské vrtulníky, můžou situaci značně zkomplikovat. Více se soutěžící dozví před etapou. Pořadatelé rádi stahují speciálky do rozbitých říčních řečišť, která můžou být už plná vody. Speciálka je profilem vyměřena do výšek až 4200 metrů nad mořem.

I nadále můžete sledovat KM Racing ve večerním pořadu Dakarské aktuality na televizi Sport 5, každý den ve 21:00 hodin. Nebo na našich stránkách v okénku DAKAR 2014.

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin