Čerpání z povinného ručení při dopravní nehodě

03.12.2012

1) svým vozidlem jste způsobil škodu v ČR

Pokud jste způsobil svým vozidlem dopravní nehodu nebo škodu další osobě a nejste vážně zraněn nebo v šoku, je nutné zachovat klid a seznámit se se situací na místě nehody. 
Místo nehody je nutné neprodleně označit nejlépe výstražným trojúhelníkem a zabránit tak možné řetězové havárii. Dále zjistěte, zda jsou na místě dopravní nehody zraněné osoby a pokud ano, vždy je nutné zavolat rychlou zdravotnickou pomoc a policii. Do jejich příjezdu poskytněte zraněným první pomoc. Velmi dobře je tato problematika řešena zde na stránkách srovnání povinného ručení.

Poškozenému sdělte své jméno, příjmení a trvalé bydliště, státní poznávací značku vozidla, kterým byla škoda způsobena, název a sídlo pojistitele, u něhož bylo povinné ručení uzavřeno a číslo pojistné smlouvy.

Pokud při dopravní nehodě dojde k zranění nebo usmrcení osoby, k hmotné škodě převyšující částku 100 tisíc Kč, dojde ke škodě na majetku třetí osoby nebo poškození pozemní komunikace, je nutné k dopravní nehodě neprodleně přivolat policii ČR.
Policii ČR je vhodné zavolat i tehdy, pokud mezi účastníky nedojde k dohodě o podstatných okolnostech dopravní nehody, a které můžou například ovlivnit plnění z povinného ručení či havarijního pojištění.
Je-li nehoda šetřena Policií ČR, podepište policejní protokol pouze tehdy, souhlasíte-li s jeho zněním. Jinak do něho uveďte své výhrady.

V případě, že nevznikne povinnost přivolat k dopravní nehodě policii, jsou všichni účastníci dopravní nehody povinni sepsat společný záznam o dopravní nehodě. 
Tento záznam musí obsahovat místo a čas dopravní nehody, identifikační údaje všech účastníků a vozidel, příčiny dopravní nehody, její průběh a následky. K tomuto záznamu je vhodné použít formulář Evropský záznam dopravní nehody nebo lze využít i volný list papíru. Na takovémto dokumentu musí být učiněna a oběma stranami podepsána dohoda o zavinění. Formulář Evropský záznam dopravní nehody je distribuován pojišťovnami.
Formulář obsahuje samopropisovací papíry, které se po vyplnění a podpisu všemi účastníky nehody od sebe oddělí a každý účastník poté předá svou část pojišťovně. K formuláři je vhodné přidat náčrtek dopravní nehody a její fotodokumentaci, případně také výpovědi svědků.

Pojistiteli, u kterého máte sjednané povinné ručení či havarijní pojištění bez zbytečného odkladu oznamte, že došlo ke škodné události a předejte mu příslušné doklady. V průběhu šetření postupujte v souladu s pokyny pojistitele, aby byl zajištěn hladký průběh likvidace škod pomocí povinného ručení či havarijního pojištění.

2) někdo vám svým vozidlem způsobil škodu v ČR

Pokud vám někdo svým vozidlem způsobil škodu při dopravní nehodě, zjistěte si od škůdce jeho jméno, příjmení a bydliště, státní poznávací značku a mezinárodní rozeznávací značku země registrace vozidla, kterým byla způsobena škoda. Dále název a sídlo pojistitele, u něhož bylo uzavřeno povinné ručení. Pokud je vozidlo registrováno v zahraničí, zjistěte si číslo zelené karty a její platnost. Pokud možno si opatřete fotokopii tohoto dokumentu pro pozdější plnění z povinného ručení.

V případě, že není nutné přivolat k dopravní nehodě policii ( kdy přivolat policii ČR viz výše), sepíší účastníci dopravní nehody společný záznam o dopravní nehodě, který podepíší a neprodleně předají pojistiteli.

Pro uplatnění nároku na pojistné plnění z povinného ručení se obraťte na příslušného pojistitele škůdce. Pokud se vám nepodařilo zjistit od škůdce údaje o pojistiteli škodícího vozidla, případně pokud škůdce neměl uzavřené platné povinné ručení, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů, kde máte nárok na plnění z garančního fondu.

Sdílet na Facebooku

Kalkulátor sazeb povinného ručení

Srovnejte si povinné ručení všech pojišťoven. Stačí zadat několik údajů, které znáte z hlavy a uvidíte, kolik můžete za pojištění platit. A nezapomeňte! S internetovými sazbami můžete výrazně ušetřit.

Spočítejte cenu povinného ručení

Kolik mě bude stát havárie?

Být účastníkem autonehody v automobilu či jiném dopravním prostředku je stále dražší. Dopravní nehody stojí zhruba jednou tolik, než jaké na ně byly náklady před 10 lety. Dovedli by jste odhadnou kolik stojí průměrná autonehoda?

Průměrná škoda na zdraví, způsobená dopravní nehodou, přesahuje 500 tisíc korun. Je téměř 17krát vyšší než škoda zhruba 30 tisíc korun, v průměru způsobená na majetku. Toto jsou údaje z každoroční analýzy České kanceláře pojistitelů, která sdružuje pojišťovny, poskytující zákonné pojištěné vozidel tzv. povinné ručení.

Jaké výhody získám při zvolení správného povinného ručení?

Mezi pojišťovnami jsou značné rozdíly. Ikdyž můžeme nabídnout téměř 500 produktů od všech pojišťoven, tak vždy určité produkty pojištění vyjdou o mnoho výhodněji pro spotřebitele a to nejen při porovnání ceny. Proto jsme také připravili v našem srovnávači přehledné porovnání, kde zákazník uvidí hlavní parametry nejlepších produktů povinného ručení. Velmi často se stává, že nabízený produkt od pojišťovny je klidně o 100% dražší než produkt od konkurence a navíc neobsahuje žádné služby pro zákazníka v porovnání s levnějším produktem. Viz tabulka níže porovnání dvou produktů povinného ručení níže. Stojíme na straně spotřebitelů.

Pojišťovna & Produkt Parametry Součástí pojištění
Wüstenrot ProAuto Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Allianz 70/70 Multibonus
Asistenční služba zdarma
Ukončení smlouvy kdykoliv
Kolik ušetříte na povinném ručení
objem v cm3 běžná cena naše cena s bonusem Vaše úspora
do 1000cm3 2 326 Kč 1 326 Kč 958 Kč
1000cm3 - 1350cm3 2 848 Kč 1 815 Kč 1 033 Kč
1350cm3 - 1850cm3 4 532 Kč 3 016 Kč 1 516 Kč
1850cm3 - 2500cm3 6 821 Kč 4 520 Kč 2 301 Kč
nad 2500cm3 8 645 Kč 5 292 Kč 3353 Kč
Obytný automobil do 8t 12 728 Kč 8 915 Kč 3 813 Kč


Příklady nabídek povinného ručení
Renault Megane III 1,6 (81 kW), rok 2011
Běžná sazba: 2.304 Kč | naše sazba: 1.468 Kč

Úspora ročně: 836 Kč

Škoda Octavia II 2,0 TDI ( 104kW), rok 2006
Běžná sazba: 4.950 Kč | naše sazba: 3.108 Kč

Úspora ročně: 1 842 Kč

Škoda Fabia 1,2 HTP (47 kW), rok 2008
Běžná sazba: 3.629 Kč | naše sazba: 2.541 Kč

Úspora ročně: 1 088 KčSrovnávač24
Financial Solutions and Services, s.r.o.
Sokolovská 352/215, Vysočany, 190 00 Praha 9

Zaujaly Vás naše služby? Kontaktujte nás na klientské lince:

810 800 080

nebo veškeré Vaše dotazy rádi zodpovíme na e-mailové adrese:

info@povinne-ruceni.tv

Parametry povinného ručení

 • Základní asistenční služby
 • Rozšířené asistenční služby
 • Pojištění čelního skla
 • Pojištění všech skel
 • Pojištění zavazadel
 • Úrazové pojištění dětí ve vozidle
 • Úrazové pojištění všech osob
 • Úrazové pojištění řidiče
 • Pojištění pro případ živelní události
 • Pojištění střetu se zvířetem
 • Přímá likvidace
 • 1. škoda bez vlivu na bonus
 • Pojištění přípojného vozíku
 • Pojištění nákladů na náhradní vozidlo
 • Pojištění léčebných výloh v zahraničí
 • Pojištění právní ochrany

Jezdíte příležitostně? Zvažte sezonní povinné ručení

16.01.2018

Stojí vám v garáži auto, za jehož volant jste od nástupu zimy nesedli? Proč taky, když do práce to máte metrem či tramvají mnohem rychleji a na rodinné výlety je zatím chladno? I na tento typ řidičů pojišťovny myslí a připravily si pro ně sezonní povinné ručení.

 

Více

Přivýdělek prostřednictvím Uberu

03.01.2018

Láká vás využít platformy Uber, stále populárnější metody přivýdělku? Zjistili jsme, jaká jsou pozitiva a úskalí této služby.

Více

Jak se budou vyvíjet ceny povinného ručení?

02.01.2018

Zaměřili jsme se na to, jaké změny v cenotvorbě pojišťovny chystají v blízké době a jak se to dotkne řidičů.

Více

Obchodní partneři

Zavoláme vám
Zanechte nám své číslo a my vám zavoláme, běžně do 2 hodin